Iraklılar Vatandaş Olmak İçin Ev Alıyor

Iraklılar Türk vatandaşı olabilmek için konuta yatırım yapıyor.

Iraklılar Vatandaş Olmak İçin Ev Alıyor
09.09.2017 - Cumartesi

Türkiye’den yapan yabacılara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı veren düzenleme etkilerini gösteriyor. Türk vatandaşı olmak isteyen Iraklılar yatırımlarını gayrimenkule çevirdi.


Hürriyet’in haberine göre, yatırımını Türkiye’den yapan yabacılara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı veren düzenleme 2017 Ocak ayında uygulamaya konulmuştu. Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı belgelenen veya bu tutarda devlet borçlanma araçlarını 3 yıl tutmak şartıyla satın aldığı tespit edilen yabancılara Türk vatandaşlığı verilmeye başlandı.

Türk vatandaşı olabilmek içinse Türkiye Vatandaşlık Yasası’nda yeni çıkan yönetmelikle, en az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı 3 yıl satılmaması şerhiyle satın alan, en az 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı yapan ve en az 3 milyon dolar tutarında mevduatı 3 yıl tutma şartı öne sürüldü.

Henley&Partners yönetici ortağı Hakan Çörtelek ve Türkiye Ofisi Koordinatörü Tolga Habalı hem Türkiye’nin yeni vatandaşlık uygulamasını hem de yurtdışında yaşamayı seçen Türklerin son dönemdeki tercihleri hakkında bilgi verdi.

Çörtelek, yeni düzenlemenin yabancıların gayrimenkul yatırımlarını arttırmaya yönelik olduğunun altını çizerken, Habalı da, “Doğrudan sermaye yatırımı, finansal yatırım, istihdam yaratacak yatırımlar, gayrimenkul yatırımı, farklı yatırım alanlarını cazip hale getirmek amacıyla düşünülerek hazırlandı. Ancak bu kategoriler açısından en ilgi çeken gayrimenkul yatırımı yoluyla vatandaşlık diyebiliriz. Türkiye’ye en çok ilgi Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt, Katar’dan oluyor” diyor.

Türkler İçin En Cazip Ülke Yunanistan

Çörtelek Türk vatandaşlarının da başka ülkelerden vatandaşlık aldıklarına ilişkin haberleri de abartılı bulduğuna dikkat çekerek “Ancak insanlarımızda alternatif bir oturum imkanı yaratma konusunda bir bilinçlenme ve bu yönde bir talepten söz etmek mümkün. Bu dünyanın birçok ülkesindeki eğilimden farklı değil. Türk vatandaşlarının yatırım yoluyla oturum alma konusunda en fazla başvuruda bulunduğu ülkeler arasında Yunanistan, Portekiz, Malta, İngiltere (Ankara Anlaşması’yla), ABD ve Kanada var” dedi. Habalı da Türkler için son dönemde en cazip olan ülkenin Yunanistan olduğunu söylüyor.

Türkiye’den En Çok Konutu Iraklılar Aldı

2015-2017 verilerine göre Türkiye’den en çok gayrimenkul edinen ülke vatandaşları şöyle:

Irak 8.909

Suudi Arabistan 6.107

Kuveyt  4.672

Katar 4.505

Rus 3.860

Azerbaycan 1.758

Mısır 917

Fırsat Projeleri