İpotekte Tapu Dairelerinin Yükü Hafifletilecek

Tapuya konulacak ipotekler için yeni düzenleme getirildi.

İpotekte Tapu Dairelerinin Yükü Hafifletilecek
11.08.2017 - Cuma

Tapuya konulacak ipotekler için yeni düzenleme getirildi. Buna göre Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile Ziraat Bankası, tapuya konulacak ipotek için ortak hareket edecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, yeni düzenlemeyi yerinde bulduklarını ifade etti. Bugüne kadar yapılan uygulamalarda, tapu dairesinde işlemlerin başlatıldığını, ödeme yapıldıktan sonra da ipotek tesisi için tekrar Tapu Dairesine gidildiğini anımsadan Hakan Erilkun, "Taraflar açısından uzun süren muamele süreci Tapu Daireleri için de bekleyen işlemler açısından büyük zorluk oluşturuyordu. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşmayla tapuya dair ipotek işlemleri bundan böyle Ziraat Bankası Şubelerinde gerçekleştirilecek. Elektronik ortamda banka tarafından aktarılan bilgilerin ilgili tapu dairesi tarafından tapuya işlenmesi ile işlem sona erecektir. Bu aslında olması gereken büyük otomasyon sisteminin en önemli parçasıdır" şeklinde konuştu.

Bu arada tapuya konulacak ipotekler için yapılan düzenlemenin tapu dairelerinin yükünü önemli ölçüde hafifleteceğini ve gerçek bir otomasyon sisteminin uygulanmaya başlandığı dile getiriliyor.

Fırsat Projeleri