İnternetteki Ucuz Ev Tuzağına Dikkat!

İnternet üzerinden verdikleri ucuz konut ilanları ile kaparo toplayan dolandırıcılara operasyon yapıldı.

İnternetteki Ucuz Ev Tuzağına Dikkat!
22.08.2017 - Salı

İnternete verdikleri cazip konut ve otomobil ilanları ile yüzlerce kişiden “kaparo” adı altında para toplayan dolandırıcılar hakkında şikayet yağıyor. 


Sabah'ın haberine göre, şikayet üzerine İstanbul polisinin Ankara’da yaptığı operasyonda 3 kişi gözaltına alındı.Sitelere cazip fiyatlarla ev ve otomobil ilanı verdikten sonra aldıkları 500 ilâ bin liralık kaparolar ile ortadan kaybolan dolandırıcılara operasyon düzenlendi. 


Milyonlarca Liralık Vurgun


Yaptığı araştırmada benzer ilanlarla cazip fiyata ev ya da araç kiraladıklarını duyuran, otomobil, ev ya da eşya satan kişileri tespit ederek çalışma başlatan İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri operasyonlarını başlattı.


Polis vurgunculardan birinin IP adresini belirleyerek şüphelinin Ankara'daki adresine operasyon düzenledi. Şüpheli ve 2 kişi gözaltına alındı. Dolandırıcıların genellikle 500 lira ile 1000 lira arasında kaparo aldıkları, değeri yüksek olan ev ve araçlarda bu miktarın daha da yükseldiği öğrenildi. Polis, benzer ilanlarla vurgun yapan diğer dolandırıcıların peşine düştü. Vurgunun boyutunun milyonlarca lira olduğu öngörülüyor. 


“Size Kaparo Yollayayım, Evi Bana Verin”


Dolandırılmaktan son anda kurtulan reklamcı Vildan Ay, sosyal medya hesabında şunları yazdı: "Böyle bir dolandırıcılık türedi. İyi bir muhitte, oldukça iyi durumdaki bir ev için kiralık ilanı veriliyor. İstenen kira 'Bunu asla kaçırmamalıyım' ucuzluğunda. Üstelik sahibinden. Arıyorsunuz, bir adam umarsız bir şekilde 'Şehir dışındayım, cuma günü geleceğim, şu kadar kişiye randevu verdim, ararsınız, tutulmamışsa gelir görürsünüz' diyor. Amaç 'Size kaparo yollayayım, evi bana verin' diyen birini bulmak. Öyle biri mutlaka çıkıyor. Kaparo yollanıyor. Aranan telefon kapanıyor. O kişi bir daha asla bulunamıyor." 


Yüzlerce Şikayet Geliyor


Gayrimenkul Danışmanı Ümit Bay, "Bize bu konuda yüzlerce kişiden şikâyetler geliyor. Müşterilerimize dikkatli olmaları yönünde uyarılarda bulunuyoruz ama yine de fiyatı ucuz görünce araştırmadan ödeme yapıyorlar. Örneğin başka bir emlakçının girmiş olduğu 3 bin 500 TL'lik daire için 2 bin TL'ye sahibinden ilan giriyorlar, bu daireyi görmeden de kaparo yolluyorlar. Dolandırılmamak adına en azından daireyi görelim, gördükten sonra daire sahibiyle tapu sahibini karşılaştıralım ona göre ödememizi yapalım" dedi.
 

Fırsat Projeleri