İnşaatçıyı Yakından İlgilendiren Haber!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Temmuz ayının hazır beton endeksi'ni açıkladı.

İnşaatçıyı Yakından İlgilendiren Haber!
10.08.2017 - Perşembe

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Temmuz ayının hazır beton endeksi'ni açıkladı. Buna göre Hazır Beton Endeksi, temmuz ayında 100.62 değerine yükselerek önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.3 oranında arttı.

THBB tarafından her ay düzenli olarak hazırlanan ve sektördeki faaliyet, güven ve beklentiyi ölçümlediği “Hazır Beton Endeksi”nin 2017 Temmuz Ayı Raporu açıklandı. Söz konusu raporda güven endeksi ilk kez 100 olan eşik değerin üstüne çıkarken, 15 Temmuz’un üzerinden geçen 1 yılın sonunda, sektörün güveninin zirve yaptığı bildirildi. 

Rapora göre her 4 endeks değerin de eşik değerin üzerinde olduğunu ve göstergelerin tamamının pozitife döndüğü gözlendi. 

EN FAZLA ARTIŞ GÖSTEREN FAALİYET ENDEKSİ

En çok artış gösteren endeksler incelendiğinde ise faaliyet endeksindeki artış da göze çarptı. Buna göre Hazır Beton Faaliyet Endeksi temmuz ayı değeri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.2’lik artış ile en fazla artış gösteren endeks olarak dikkat çekti.  

Bu arada ankette yer alan şirketlerin yüzde 54’ü temmuz ayında satışlarının arttığını belirtirken satışlarında önceki aya göre azalma olduğunu ifade edenlerin oranı yüzde 14’te kaldı. Alınan kayıtlı siparişlerde artış olduğunu söyleyenlerin oranının yüzde 50’nin üzerinde olması, faaliyetteki hareketlenmeyi de gözler önüne serdi.

Öte yandan Hazır Beton Endeksi 100.62 değerine yükselerek bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.3 artış gösterirken, söz konusu raporla ilgili olarak Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, mevsimsel etkilerle haziranda düşen Faaliyet Endeksi’nin, temmuz ayında önemli bir yükselme gösterdiğini, geçen aya kıyasla sektörün beklentisinin halen yüksek olduğunu ve Güven Endeksi’nin ilk defa eşik değerin üstüne çıktığını dile getirdi.
 

Fırsat Projeleri