İnşaat Sektörüne Kırılganlık Uyarısı

Türkiye Müteahhitler Birliği Temmuz ayına ilişkin yayınladığı analizde müteahhitlere kırılganlık uyarısı yaptı.

İnşaat Sektörüne Kırılganlık Uyarısı
03.08.2017 - Perşembe

Türkiye Müteahhitler Birliği Temmuz ayına ilişkin yayınladığı analizde müteahhitlere kırılganlık uyarısı yaptı.

TMB tarafından yayınlanan Temmuz ayı 2017 İnşaat Sektörü Analizi’nde küresel açıdan kırılganlık uyarısı yapıldı. Analizde “Küresel gelişmeler paralelinde, Türkiye ekonomisinde bir yandan önemli iyileşmeler görülmekte, bir yandan kırılganlıklar devam etmektedir” denildi.

İnşaat Sektörü Analizi’nde özellikle Katar'da yaşanan krize vurgu yapılırken “Körfez ülkelerinde ortaya çıkabilecek istikrarsızlığın, Türk yurtdışı müteahhitlik sektörünü derinden etkileyeceği açıktır” tespiti yer aldı.

İhracat pazarının en önemli unsuru olan Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin geleceğinde de soru işaretleri bulunmasından dolayı sektörde yavaşlama ihtimali üzerinde duruldu.  Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması yönündeki raporu onaylaması ile Almanya ve Türkiye arasında yaşanan diplomatik krizin bu anlamda oldukça etkili olduğu açıklandı.

Analizde şu tespitlere yer verildi:

Körfez ülkeleri krizinden en fazla etkilenecek sektörlerin başında inşaat geliyor. Katar krizi kapsamında yakın gelecekte, Körfez ülkeleri tarafından firmalarımızı olumsuz yönde etkileyecek doğrudan bir karar alınmasa bile orta ve uzun vadede devam etmekte olan ve potansiyel işlerde kayıplarla karşılaşılabilecek. 

Fırsat Projeleri