İnşaat Sektörüne Kalıcı Düzenlemeler Gerekiyor

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, kalıcı ve sürdürülebilir düzenlemelerle inşaat sektörünün daha sağlıklı büyüyeceğini söyledi.

İnşaat Sektörüne Kalıcı Düzenlemeler Gerekiyor
14.09.2017 - Perşembe

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, kalıcı ve sürdürülebilir düzenlemelerle inşaat sektörünün daha sağlıklı büyüyeceğini söyledi.

İnşaat sektöründeki büyüme ve Türkiye ekonomisindeki önemine ilişkin açıklamalarda bulunan Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin, KDV indirimi, tapu harçlarının düşürülmesi, 1 milyon dolarlık ev alan yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesi ve benzeri önlemlerin sektöre önemli bir katkı yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini, bununla birlikte kalıcı ve sürdürülebilir düzenlemelerle sektörün uzun vadede daha sağlıklı büyümesinin de çok önemli olduğunu dile getirdi.

MAKUL VE SABİT KDV ORANI BELİRLENMELİ

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Yetgin, KDV ile ilgili kalıcı ve adil bir düzenleme ihtiyaç bulunduğunu belirtti. Yetkin, konuya ilişkin şöyle konuştu: "Belediyelerin arsa emlak değerleme hesaplamalarına adil ve standart bir yöntem getirilmesi ya da Avrupa ülkelerinde uygulandığı gibi konutta makul ve sabit bir KDV oranı belirlenmesi sektörümüzü ve konut alacak vatandaşlarımızı rahatlatacak. Bununla birlikte yabancıya yönelik 1 milyon dolarlık konut alımı kıstası da, bu teşviki üst sınıf yatırımcıyla sınırlıyor. Dolayısıyla bu avantaj bize kısa vadede hızlı ve yoğun bir akım ya da büyük bir ilgi yaratmayacak. Bununla birlikte Türkiye’ye ilgi gösteren yabancı konut alıcısı, 100-300 bin dolarda yoğunlaşıyor. Bu noktada 1 milyon dolarlık sınırın daha aşağılara çekilmesi, doğrudan bir ihracat kalemi konumundaki yabancıya konut satışlarında KDV, tapu harcı muafiyeti gibi uygulamaların olması da sektörümüzü pozitif etkileyecek. Finansman açısından da arz tarafında proje finans kaynaklarının zenginleştirilmesi ve ucuzlatılması çok önemli. Keza talep tarafında da konut kredilerinde faiz oranlarının düşürülmesi, vadelerin uzatılması da pozitif etki yaratacak beklentiler arasında"

Fırsat Projeleri