İnşaat Sektöründe Mayıs Dopingi

İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği), 2017 sektör raporunu yayımladı. İşte detaylar...

İnşaat Sektöründe Mayıs Dopingi
06.06.2017 - Salı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından yayımlanan 2017 Mayıs Sektör Raporu dâhilinde ruhsatları 2017'nin ilk üç ayında önceki yıl aynı döneme göre bina sayısı olarak yüzde 15, yüzölçümü olarak yüzde 17,2, değer olarak yüzde 3,6 ve daire sayısı olarak da yüzde 11,6 düştü.


Rapora göre 2017’nin ilk çeyreğinde yapı izinleri metrekare bazlı yüzde 22 arttı ve 39.3 milyon metrekareye yükseldi. Binalara verilen yapı ruhsatının yüzölçümü ocak-mart ayları toplamında 45 milyon metrekare olurken; bunun 25.4 milyon metrekaresi konut, 10 milyon metrekaresi konut dışı ve 9.6 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı olarak hayata geçirildi. 

Yayınlanan rapor dahilinde halihazırda sürdürülen inşaat işleri seviyesi ise mayıs ayında, nisana göre 10 puan arttı. Böylece mayıs ayındaki mevcut işler seviyesi geçen yılın mayıs ayına göre 7.2 puan üzerinde seyretti.

 


Mayıs Sektör Raporu verilerine göre elde edilen sonuç; "Mevsimsellik ile birlikte hızlı bir toparlanma yaşanan inşaat sektöründe, verilen desteklerin de olumlu etkisi görüldü” oldu.


Sonuç olarak mayıs ayı içinde sıçramanın gözlendiği inşaat sektöründe hayata geçirilen kampanyalar ve sağlanan desteklerin satışta katkı yaptığı ve bu desteğin nisan ayı süresince devam ettiği, konut satışlarını destekleyen bir diğer etkenin de konut kredi faiz oranlarının düşük tutulması olarak belirtildi. Bunun yanında konut satışlarındaki bu yükselişin bir süre daha devam etmesi öngörülüyor.


Dünya

Fırsat Projeleri