İnşaat Sektörü Lokomotif Olmaya Devam Ediyor

ERA Gayrimenkul Genel Müdürü Özhan Atalay, büyüme rakamlarını değerlendirirken inşaat sektörünün ülkenin lokomotifi olmaya devam ettiğini belirtti.

İnşaat Sektörü Lokomotif Olmaya Devam Ediyor
13.09.2017 - Çarşamba

ERA Gayrimenkul Genel Müdürü Özhan Atalay 2017 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirme yaptı. Türkiye’nin ikinci çeyrekte inşaat sektöründe yüzde 6,8 gibi bir artış olduğunu belirten Atalay “Başta Kredi Garanti Fonu olmak üzere, hükümetin teşvik ve desteklerinin etkisi, konut kampanyalarının sürdürülmesi, bankaların konut kredisi kampanyaları, konut kredi faiz oranlarının göreceli düşük kalmaya devam etmesi ve konutta KDV indiriminin uzatılması gibi etkenler ile birlikte ulaşılan bu rakamın gelecek olan reformlarla güçlenerek devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

“HEPİMİZ İÇİN SEVİNDİRİCİ”

Türkiye ekonomisindeki büyümeye inşaat sektörüyle birlikte en güçlü katkı yüzde 6,3’le sanayi sektöründen geldi. Sanayi alanındaki bu gelişimin herkes açısından umut verici olduğunu söyleyen Atalay, “2023 hedeflerine ulaşmada sanayinin yükseliş trendinde olması hepimiz için sevindirici bir gelişme olsa gerek” şeklinde konuştu. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra toplamda yüzde 5,1’lik büyümeye katkı sağlayan net dış talebin yüzde 1,8 olmasının da Türkiye’ye sağlanan döviz girdisi açısından kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Atalay, “Yapılacak ekonomik reformlarla birlikte bu rakamında hayli yukarılara çıkacağını düşünüyorum. Her ne kadar toplam büyüme rakamı genel beklentinin biraz altında gerçekleşmiş olsa da inşaat sektörünün Türkiye’nin lokomotif sektörü olduğu gerçeğini bir kez daha görmüş olduk. Bu vesileyle sektörün öz güvenin pekişmesi ve bu ay itibariyle sektörün tekrar hareketlenecek olması ekonomideki canlanmayı desteklemeye devam edecektir diye düşünüyorum” dedi.

Fırsat Projeleri