İnşaat Patronları Murat Kurum'un Bakan Olmasını Değerlendirdi

Murat Kurum, mecliste yemin edilmesinin ardından belirlenen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeni Bakanlar Kurulu’nun ilk Çevre ve Şehircilik Bakanı koltuğuna oturdu. İnşaat sektörü Murat Kurum’un yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı olması ile ilgili değerlendirmelerini aktardı.

İnşaat Patronları Murat Kurum'un Bakan Olmasını Değerlendirdi
11.07.2018 - Çarşamba

İnşaat sektörünün temsilcileri yeni kabinenin Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak seçilen Murat Kurum hakkındaki değerlendirmelerini aktardı.

9 Temmuz günü Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan yeni kabinenin Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak Murat Kurum göreve getirildi. 2009 yılından bu yana Emlak Konut GYO’nun genel müdürü olarak görev yapan Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, mecliste yemin edilmesinin ardından belirlenen yeni Bakanlar Kurulu’nun ilk Çevre ve Şehircilik Bakanı koltuğuna oturdu. 

İnşaat sektörünün Murat Kurum’un yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı olması ile ilgili değerlendirmeleri şöyle: 

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Özen Kuzu

“Ülkemizin önemli demokratik dönüşümlerinden biri dün tamamlandı. Yeni sistemin ilk Devlet Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan yeni kabinede yer alan isimleri açıkladı. Gayrimenkul sektöründe kampanyalar ve şehirleşme projeleriyle dikkatleri üzerine çeken, Emlak Konut GYO’nun Genel Müdürü Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu. Sektörümüzün gelişimi ve sorunların çözümü için görevini başarıyla yürüten Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olması sektörümüz adına sevindirici bir gelişme. Kendisine bu görevinde başarılar diler ve tebriklerimi sunarım. Hem seçim sonuçlarının hem de yeni kabinemizin ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını dilerim. “

İhlas Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Celep

“Öncelikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile başlayacak yeni dönemin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını Cenabı haktan dileriz. Bizzat Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan yeni kabinede, Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev alan Sayın Murat Kurum’u da tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz. Sayın bakan, geçmiş dönemde yöneticisi olduğu Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile; daha planlı, sürdürülebilir konfora sahip ve yaşanılabilir kentler meydana getirmek adına konut sektöründe öncü ve yapıcı bir rol üstlenmişti. Sayın bakanın ve ekibinin, kısa sürede şehirlerimizin markalaşma sürecine nasıl büyük katkı sağladıysa, ülkemizin önemli bir meselesi olan kentsel dönüşüme de hızlı icraatlarıyla ivme kazandıracağına inanıyoruz. İhlas Yapı olarak, geçmiş dönemde Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Projelerinde birlikte çalışma fırsatı bulduğumuz ve yakından tanıdığımız Sayın Murat Kurum’un, Ülkeminiz 2023 hedefleri ve vizyonunda isabetli bir tercih olduğunu düşünüyor, şahsında bütün kabinenin ülkemize ve sektöre hayırlı olmasını niyaz ediyoruz.”

GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin

“Sektörün tüm alt açılımlarını aynı çatı altında toplayan ‘Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu’ olarak, yeni dönemde, birlik ve beraberlik içinde, güçlenerek çok daha büyük başarılara ulaşacağımızdan hiç şüphe duymuyoruz. Bugüne kadarki bilgi birikimi ve tecrübesi ile sektörde önemli bir yere sahip olan ve aynı zamanda yönetim kurulumuzun değerli üyesi Sayın Murat Kurum’un, ülkemizdeki gayrimenkul sektörünün gelişmesinde başarılı çalışmalarına devam edeceğine ve ülkemizin kendi şehir kültürünü ihya edecek atılıma imza atacağına inancımız tamdır.”

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya

“Öncelikle yeni yönetim sistemi ülkemize hayırlı olsun.  İlk kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Murat Kurum’u tebrik ediyor ve kendisine başarılar diliyorum. Sektörde sayın bakanın ismi çok olumlu karşılandı. Sayın bakan sektörün artılarını eksilerini yakinen bilen çok tecrübeli bir kişi. Emlak Konut GYO Genel Müdürlüğü döneminde planlı ve yaşanılabilir kentlerin oluşturulmasına öncülük etti. Yaptığı birçok hamle ile sektörü daima canlı ve dinamik tuttu. Özellikle kentsel dönüşüm ve modern şehircilik anlamında hızlı icraatlarını bakan olarak da sürdüreceği kanaatindeyim. Yeni dönemle birlikte inşaat sektörü 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerleyecektir. Biz de Artaş İnşaat olarak sektördeki yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz.”

Invest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar

“Öncelikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev alan Sayın Murat Kurum, sektörün içinde olan, engin tecrübelere sahip bir kişi. Gayrimenkul sektöründe hızlı karar almak ve uygulamaya geçirebilmek çok önemli. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde çevre ve şehircilik anlamında çok hızlı mesafe kat edeceğimizi düşünüyorum. Özellikle Sayın Bakanımız Murat Kurum ile birlikte ülkemizde daha sağlıklı, planlı ve yaşanılabilir kentler meydana getirmek için kentsel dönüşüm projelerinin daha da hız kazanacağına olan inancım tamdır. Biz de Invest İnşaat olarak başta dönüşüm projeleri olmak üzere yatırımlarımızı tüm hızıyla sürdürerek ülkemizin geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala

“Sayın Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni kabinemiz milletimiz için hayırlı olsun. Başkanlık döneminin ilk kabinesinde özellikle genç bakanlarımızın çoğunlukta olması dikkatleri çekiyor. Bu gerçekten ülkemiz için büyük bir avantaj olacak. Yeni Çevre ve Şehircilik bakanımız Murat Bey ise her şeyden önce sektörü çok iyi bilen sadece konut yapımı konusunda değil, sektörün tüm sorunlarına hakim ve ülkemizin en büyük kurumlarından biri olan Emlak Konut'u layıkıyla yöneten ve belirli bir yere getiren değerli bir yöneticiydi. Tamamı ile yapılaşma konusuna hakim ve süratle iş bitirme yönüne sahip, genç ve dinamik olması yeni görevi süresince de bu temponun devamını getireceğini gösteriyor. Ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun. “

Metal Yapı Konut Genel Müdürü Akın Karali

“Başkanlık döneminin ilk kabinesi açıklandı. Hepsi birbirinden değerli bakanlarımız yeni dönemde ülkemizin menfaatleri için çalışacaklar şüphesiz. Ancak, özellikle Yeni Çevre ve Şehircilik bakanımız Murat Kurum, son derece yerinde bir karar oldu. Bence daha iyisi olamazdı. Her şeyden önce işi çok iyi bilen biri, başarılı bir yönetici. Ülkemizin en köklü kurumlarından biri olan Emlak Konut'u halka arz aşamasına kadar taşıdı ve bu süreci de başarı ile yönetti. Sektörün tüm sorunlarını biliyor, STK ile sürekli iç içe olması ve her zaman aktif olarak sahada olması bu kararın ne kadar doğru bir karar olduğunu bir kez daha gösteriyor. Ülkemize hayırlı olsun. “


INDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım

“Bizden birinin direksiyona geçmesi büyük sevince neden oldu. Sektörümüzü birinci dereceden ilgilendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na kimin atanacağını merakla bekliyorduk. Tariflenen yeni çalışma düzenine bağlı olarak bir takım isimler aklımızdan geçiyordu. Bu isimlerin arasında, Emlak Konut GYO'da 10 yıla yakın görev yapmakta olan ve kurumu uluslararası boyutlara taşıyan Sayın Murat Kurum da vardı. İnşaat sektörüne ivme kazandıracak ismin Başkan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın hazırladığı Bakanlar Kurulu'nda yer alması en büyük arzumuzdu. Yeni yönetim şeklinin vermiş olduğu dinamizme yabancı olmayan ve sektörümüzün önünü açacak hamleleri çok iyi bilen Sayın Murat Kurum'un görevini en iyi şekilde yapacağına inancımız sonsuzdur. İhtiyaçları kaynağından bilen birinin aramızdan çıkması, sektöre yeni ufuklar açacaktır.
Sektörün en eski STK'sı İNDER olarak, bu güne kadar olduğu gibi yeni Çevre ve Şehircilik Bakanımızı tebrik eder, yeni görevinde daha da büyük başarılara ulaşması için Cenabı-ı Allah'tan yar ve yoldaş olmasını dileriz.”

24 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay

“Murat Kurum, sektörün içerisinde gelen biri, dolayısı ile özellikle gayrimenkul sektörü için büyük bir imaj olacaktır. Zaten belirli bir ivme kazanmış olan gayrimenkul sektörünün daha da gelişerek yoluna devam etmesi konusunda ciddi katkıları olacağını düşünüyorum. Sadece gayrimenkul sektörü değil, ülkenin planlı kentleşme konusunda gelişimi açısından da büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Zaten bu konularda tecrübeli olduğunu hepimiz biliyoruz. Murat Kurum'a ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün

“Ülkemizin 16 Nisan 2017 tarihinde kabul ettiği Referandum sonrasında gerçekleştirilen 24 Haziran 2018 Seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 09 Temmuz 2018 tarihinde ettiği yemin ile resmen başlamış ve yeni sistemin ilk kabinesi de açıklanmıştır. Öncelikle Türkiye Müteahhitler Birliği olarak yeni sistemin ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyor ve yeni kabine üyelerine görevlerinde üstün başarılar diliyoruz”

KONUTDER Başkanı Altan Elmas

"Sayın Murat Kurum, sektörden tanıdığımız bir arkadaşımız kendisi. Sektörü bilen, sektörün sorun ve meselelerine çözüm üretebilecek yolu bilen ve bu yola vakıf olan biri. Bu süreçte kendisine desteklerimizi sürdüreceğiz. Yeni görevinde kendisine başarılar diliyorum."

Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık

"Gayrimenkul sektörünün günümüzdeki durumlarına bakacak olursak yeni formata ihtiyaç duyuluyordu. Çok iyi günler geçirdi bu sektör; ama malum duruma bakaraktan yeni bir açılıma ihtiyaç vardı. Bu doğrultuda sektörün dinamiklerini bilen, içimizden birinin göreve gelmesi bizi heyecanlandırmış durumda. Türkiye'de şu anda gayrimenkul sektörünün yapılanmaya ihtiyacı var. Başkanlık sistemi ile beraber sektörü bilen, içinden ve bizleri anlayacak birinin göreve gelmesi bizi memnun etti ve heyecanlandırdı. Bu yenilik ve değişimin uzun vadede varlığını göstermesini temenni ediyorum. Murat Kurum'a yeni görevinde başarılar diliyorum."

Fırsat Projeleri

Queen Bomonti

İSTANBUL / ŞİŞLİ

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

Skyland İstanbul

İSTANBUL / ŞİŞLİ

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Nef Reserve Kandilli

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Nef Reserve Kandilli'de Yeni Bloklar Satışta

Nef Reserve Kandilli'de Yeni Bloklar Satışta