İNDER'den Kentsel Dönüşüm Uyarısı

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kentsel dönüşüm için zamanın hızla daraldığını belirterek, telaş etmeden daha hızlı olunması gerektiğini söyledi.

İNDER'den Kentsel Dönüşüm Uyarısı
07.12.2017 - Perşembe

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kentsel dönüşüm için zamanın hızla daraldığını belirterek, telaş etmeden daha hızlı olunması gerektiğini söyledi.

 İTÜ Mimarlık Fakültesi ile birlikte gerçekleştireni Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı’na katılan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, projelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

DEPREM 70 YIL DAHA BEKLEMEZ

Nazmi Durbakayım, kentsel dönüşüm için zamanın hızla daraldığını kaydederek, "Deprem 70 yıl daha beklemez. Artık vaktimiz kalmadı, telaş etmeden ancak daha hızlı olalım" dedi. 

BAKANLIK KENTSEL DÖNÜŞÜME ÖNCELİK VERİYOR

İnşaat sektörünün kentsel dönüşüm konusunda çok sayıda toplantı ve konferans düzenlediğini aktaran Nazmi Durbakayım, "Konunun uzmanı hocalarımız her gün deprem gerçeklerini hatırlatıyorlar. Sayın Reisicumhurumuz sık sık Kentsel Dönüşüm’ün altını öncelikli olarak çiziyor. Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız her konuşmasında kentsel dönüşüme öncelik veriyor. STK’lar kentsel dönüşümde yaşanan sorunları daima birinci planda ele alıyor" şeklinde konuştu.

Tüm bu uyarılara rağmen kentsel dönüşümde istenilen noktaya gelinip gelinmediğinin sorgulanması gerektiğini vurgulayan Durbakayım, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla bugüne kadar 5 yılda sadece 550 bin konutun yani yılda 110 bin konutu dönüştürebildiğinin altını çizerek, "Hali hazırda yaklaşık 7,5 milyon daha riskli konutun yenilenmesi söz konusu olduğunu var sayarsak, bu hızla bütün riskli yapıların dönüşümü için 60-70 yıla ihtiyaç var. Peki, beklenen deprem bizi bekleyecek mi?" ifadelerini kullandı.

Durbakayım, geçmişte yaşananlardan ders alınması gerektiğini de kaydederek, bu hataların tekrarlanmaması için daha katı yaptırımların olması gerektiğini işaret etti. Bakanlıkça, STK’ların da görüşleri alınarak müteahhitlik kriterlerinin belirlenmesi ve bu kriterler çerçevesinde müteahhitlerin derecelendirilmesi gerektiğinin önemine değinen Durbakayım, "Bu suretle niteliklerine göre sınıflandırılmış bir müteahhit portföyümüz oluşur. Bu derecelendirme, her işin o iş için gerekli donanımlara sahip firmalar tarafından yapılmasına olanak sağlayacaktır" diye konuştu.

AZ GELİRLİ KESİM TOPLAM TALEBİN YÜZDE 85'İNİ OLUŞTURUYOR

Nazmi Durbakayım, Türkiye’de konut ihtiyacı olan orta ve daha az gelirli kesim toplam talebin yüzde 85'ini oluşturduğunu anlatarak, bu ihtiyacın karşılanabilmesi için metrekare birim fiyatlarının 3 ile 5 bin lira arasında olan konutların üretilmesi gerektiğini söyledi. 

Bu segmentte konut üretebilmek için metrekareye isabet eden arsa bedelinin ise 750 - bin 500 TL arasında olması gerektiğini kaydeden Durbakayım, "Mevcut arsa stoku ile ihtiyacın karşılanması mümkün değil. Bu ancak devlet tarafından yeni pilot şehir planlarının yapılmasıyla mümkün olabilir" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri