İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

Birçok kurumda karşımıza çıkan bir konuyu, İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır? Konusunu aydınlatıyoruz…

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?
21.06.2017 - Çarşamba

İkametgah değişikliği nasıl yapılır? Sorusuna öncelikle ikametgahı tanımlayarak başlayalım. İkametgah, aktif olarak bireyin oturduğu, yaşadığı bölgenin resmi kayıtlarda bulunması anlamına gelmektedir. İkametgah birçok kurumda, işe alımlarda ve devlet dairelerinde karşımıza çıkan önemli bir konudur. Bununla birlikte ikametgah değişikliği nasıl yapılır? Sorusu da akla gelmektedir. Şimdi bu soruyu yanıtlayalım.


İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?


İkametgah değişikliği birkaç yoldan birden yapılabilecek kolay bir işlemdir. İkametgah değişikliğinin yapılabileceği kanallardan biri nüfus müdürlükleridir. Nüfus müdürlüğüne gidilerek ikamet değişikliği yapmak istendiğinde ikamet edilen evin adresini açıkça gösteren bir abonelik sözleşmesi ya da fatura ile kaymakamlığa (ilçe nüfus müdürlüğü) başvurulur. Başvuru gerçekleştirildikten sonra görevli memur tarafından yeni adresinizin kaydı yapılacaktır. 


İkametgah değişikliği nasıl yapılır? Sorusunun bir çözümü de e-devlet üzerinden gerçekleştirilecek değişim işlemidir. E-devlet üzerinden ikametgah değişikliği yapılmak istendiğinde www.turkiye.gov.tr adresine e-Devlet şifresi ile giriş yapılması gerekmektedir. Daha sonra açılacak ekranın solun yer alan e-Hizmetler sekmesi tıklandıktan sonra menüden Nüfus Genel Müdürlüğü tıklanarak adres değişikliği işlemi kolayca gerçekleştirilebilir.


İkametgah değişim işlemlerinde dikkat edilmesi gereken birkaç önemli hususu belirtelim: 


İkamet evin dışında kalan yazlık vb. gibi evler diğer adresler sınıfına girmektedir ve bu evlerinde  aynı şekilde beyan edilmesi gerekmektedir. İkamet adresi değişikliklerinde yanlış adres beyanı cezalandırılmaktadır. İkamet adres değişikliği işlemlerinin en geç 20 iş gününde yapılması gerekmekte, aksi takdirde para cezası uygulanmaktadır.

Fırsat Projeleri