GYODER'den Kentsel Dönüşüm Açıklaması

GYODER Başkanı Feyzullah Yetkin, kentsel dönüşüm sürecinde sıkıntılar olabileceğini belirterek, "Tüm sıkıntılara rağmen fırsata çevirmemiz gerekiyor" dedi.

GYODER'den Kentsel Dönüşüm Açıklaması
23.09.2017 - Cumartesi

GYODER Başkanı Feyzullah Yetkin, kentsel dönüşüm sürecinde sıkıntılar olabileceğini belirterek, "Tüm sıkıntılara rağmen fırsata çevirmemiz gerekiyor" dedi.

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, İzmir Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda açıklamalarda bulundu. Organizasyonda 'Deprem ve Kentsel Dönüşümde Doğru ve Yanlışlar' başlıklı panelde konuşan GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, kentsel dönüşüm süreci ile ilgili son derece iyimser olduğunu kaydederek, "1950’li yıllardan itibaren kontrolsüz şehirleşmeyle bugünlere geldik. Ama son yıllarda, daha önceki süreçte yapılanların çok ötesinde, farklı bir icraat anlayışıyla yapılanlar ortada. Gecekondulaşma bitti. Bundan sonra ne yapmak lazım? Kentsel dönüşüm sürecini, tüm sıkıntılara rağmen fırsata çevirmemiz gerekiyor. Bir kere şehrimizi planlarken şehir plancılığını hep ihmal ediyoruz. Sonra da diyoruz ki, ‘Londra’nın parkları bahçeleri 1946 yılında planlanmış ve sağlıklı bir şekilde de korunarak geliştirilmiş.’ Sektörün çatı örgütü GYODER’in Başkanı olarak, kentsel dönüşüm konusunda son derece optimistim. Bugün hepimizin, STK’lar olarak da kamu yöneticileri olarak da, kentsel dönüşümün önemini kamuoyuna anlatmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

DÖNÜŞÜMDE İŞBİRLİĞİ YAPMAK ZORUNDAYIZ

Yaşam standartları ve deprem gerçeği üzerinde duran Başkan Feyzullah Yetkin, "Kentsel dönüşüm konusunda her kurumun, üzerine düşeni yapması şart. Kentsel dönüşüm sürecine katkılarımızı hızlandırmak amacıyla GYODER olarak, ‘Kentsel Dönüşüm ve Şehir Planlama Komitesi’ kurduk. Bu süreçte herkes üzerine düşeni yapmalı. Çünkü ne kadar süratli dönüşüm yaparsak o kadar iyi sonuçlar alacağız. Dönüşüm yaparken adalar bazında işbirliği yapmak zorundayız. Kentsel dönüşümle ilgili dikkat çekmek istediğim bir diğer konu da, kontrol süreleri ile ilgili... Özellikle İstanbul, her adımda tarihi bir noktaya temas eden bir ilimiz. Muazzam bir açık hava müzesi. Anıtlar Kurulu’nun bu alanda kontrolü çok önemli. Ayrıca aldığı kararların süreleri bir o kadar önemli çünkü süreç çok fazla uzayabiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Fırsat Projeleri