Günlük 50 Kuruşa Deprem Sigortası Yaptırmak Mümkün

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, günlük sadece 50 kuruşa deprem sigortası yapılabileceğini söyledi.

Günlük 50 Kuruşa Deprem Sigortası Yaptırmak Mümkün
16.08.2017 - Çarşamba

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, günlük sadece 50 kuruşa deprem sigortası yapılabileceğini söyledi.

17 Ağustos 1999 yılında Gölcük depremi binlerce vatandaşını kaybeden ve büyük bir tahribata uğrayan Türkiye'de, günümüzde her 2 konuttan 1'i Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında bulunuyor. Türkiye'de Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) kapsamındaki konut sayısı 8 milyonu geçerken ülke genelinde sigortalılık oranı ise yüzde 50'ye yaklaştı. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, deprem gerçeğiyle yaşanması ve her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini söyleyerek “Olası bir İstanbul depreminde hasarların tazmininde yeterli kaynaklarımızın olmasının yanı sıra afetin tüm operasyonel sürecini etkin ve teknoloji ile yönetmek amacıyla da hızla çalışıyor ve diğer ilgili Devlet Kurumları'yla iş birliktelikleri geliştiriyoruz. Şu anda Düzce'de yüzde 84, Bolu'da yüzde 75, Yalova'da yüzde 74, Tekirdağ ve Sakarya'da yüzde 69, İstanbul ve Marmara bölgesindeki yüzde 55'lik yüksek sigortalılık oranlarına ulaşan başarılı bir portföyden söz etmekteyiz. Ancak elbette ki nihai hedefimiz, tüm konutların ZDS ile teminat altında olması” dedi.

Marmara Sigortalılık Oranında Birinci

DASK'ın yayınladığı verilere göre, 1999 yılında yakın tarihin en büyük depremini yaşayan Marmara bölgesi yüzde 55'lik sigortalılık oranı ile ilk sırada yer alıyor. Marmara'yı yüzde 44 ile İç Anadolu, yüzde 43 ile Ege, yüzde 38 ile Akdeniz, yüzde 37 ile Karadeniz, yüzde 35 ile Doğu Anadolu ve yüzde 32 ile Güney Doğu Anadolu bölgeleri takip ediyor.

Dünya örnek alıyor

Ülkemizin en önemli kurumlarından birisi olan DASK, diğer ülkeler tarafından rol model olarak görülüyor. Bunu da poliçe adedi,sigortalılık oranı, havuzun büyüklüğü ve teknolojik altyapı gibi özellikler sağlıyor. Son yıllarda başta Pakistan, İran, Güney Kore, Kazakistan Azerbaycan, Özbekistan, Moğolistan, Romanya gibi ülkeler olmak üzere birçok ülke DASK'ın Türkiye'deki çalışmalarını model alırken DASK İngiltere, Japonya, Yunanistan, İtalya, Filipinler, Çin, Meksika, Makedonya, Ürdün, Fas, Arnavutluk, Endonezya, Romanya, Kuveyt, Azerbaycan gibi ülkelerden gelen kurumlara DASK'ı ve Zorunlu Deprem Sigortasını anlattı.

Fırsat Projeleri