"Güncel Türkiye Mimarlığı" Fotoğraf Sergisi Sanatseverlerle Buluştu

Sanatçı Cemal Emden’in 2010’ların Türkiye mimarlığını yansıttığı fotoğraflarından oluşan ‘Güncel Türkiye Mimarlığı’ sergisi, sanatseverlere kapısını açtı.

09.10.2017 - Pazartesi

Sanatçı Cemal Emden’in 2010’ların Türkiye mimarlığını yansıttığı fotoğraflarından oluşan ‘Güncel Türkiye Mimarlığı’ sergisi, sanatseverlere kapısını açtı.

‘Güncel Türkiye Mimarlığı’ fotoğraf sergisi Nurus sponsorluğunda, Galeri Işık Teşvikiye’de ziyarete açıldı. Sergi, sanatçı Cemal Emden’in 2010’ların Türkiye mimarlığını yansıttığı fotoğraflarından oluşuyor. Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında açılan sergi 21 Ekim tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Sergide farklı mimarlık ofisleri tarafından tasarlanan ve 2010’ların Türkiye mimarlığını yansıtan 35 fotoğraf çalışması yer alıyor.

Sergide fotoğrafları yer alan yapıların seçimine; Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Deniz Güner, İstanbul Teknik Üniversitesi Doç. Dr. Funda Uz, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Dr. Tayfun Gürkaş ve Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Burak Altınışık’ın da aralarında olduğu bağımsız bir danışma kurulu karar verdi. Nurus’un, 90’ıncı yılına özel düzenlediği ‘Güncel Türkiye Mimarlığı’ sergisinde yer alan fotoğraflar, editör Sait Ali Köknar tarafından özel bir kitap çalışmasına da dönüştürülerek ölümsüzleştirildi. 

GELECEK KUŞAKLARA REFERANS NİTELİĞİNDE OLACAK

Eylül ayı itibarıyla markanın 90’ıncı yaşını kutlamaya başladığını belirten Nurus Baş Tasarımcısı Renan Gökyay, son 10 yıl içinde tamamlanan binaların fotoğraflarından oluşan sergi ve kitabın, yakın yüzyılın mimarlığını belgelediğini belirtti. Gökyay, "Bilginin ve birikimin nesilden nesile aktarımının kıymetini bilen bir marka olarak, editörlüğünü Sait Ali Köknar’a, fotoğraf çekimini Cemal Emden’e emanet ettiğimiz bu seçkinin, gelecek kuşaklara çalışmalarında referans bir belge niteliğinde yol göstermesini umut ediyoruz." dedi.

HEM SERGİ HEM KİTAP ÇALIŞMASI

Gökyay, "Bu sergi Türkiye’de güzel şeyler olduğunu göstermesi bakımından çok önemli. Fotoğraflanan binalara baktığımızda her biri çağdaş mimarinin farklı örneklerini yansıtan son derece nitelikli yapılar. Türkiye’nin son yıllarda mimari başta olmak üzere pek çok alanda kaydettiği gelişim ve dönüşümü gösteriyor. Biz de bu dönüşüme, hem sergi, hem de kitap çalışmasıyla belgeleyerek katkı sunmayı amaçlıyoruz. Çağdaş mimarlar, mimarlık ve tasarım öğrencileri ve genç nesillerin dikkatine sunduğumuz bu seçkiyi yakın zamanda Almanya’da da, fotoğraf ve mimari tutkunlarının ziyaretine açmayı amaçlıyoruz." şeklinde konuştu.

"YAPILARIN MİMARİ DEĞERİNİ YANSITMAYA ÇALIŞTIK."

Sergide bulunan fotoğrafların sahibi sanatçı Cemal Emden de sergi ile ilgili şunları söyledi, “Güncel Türkiye Mimarlığı sergisi yaklaşık altı aylık bir çalışmanın ürünü. Fotoğrafları çekerken yapıların mimari değerini yansıtmaya çalıştık. Nasıl bir coğrafyada, nasıl bir kentin içinde yer aldığını, iç mekanlarının ne tür özellikleri olduğunu fotoğraf karelerine aktarmak için gayret gösterdik. Bu yapıları gençlere ve mimarlık dünyasına tanıtmak amacıyla sergimizi Mimarlık Haftası’nda açıyoruz. Nurus da hem seçki, hem kitap hem de tasarım aşamalarında son derece objektif ve profesyoneldi. Türkiye’de eşine az rastlanır şekilde tamamen akademisyen danışma kurulunun bilgi, deneyim ve bakış açısına güvendik.” dedi.

Fırsat Projeleri