Gayrimenkulde Yabancılara ‘Uygundur' Şartı Kalktı

Yabacılara satılan gayrimenkullerde askeri makamlardan istenen ‘uygundur’ şartı kalktı.

Gayrimenkulde Yabancılara ‘Uygundur' Şartı Kalktı
10.08.2017 - Perşembe

Gayrimenkul satışlarında yabancılar için asker makamlarından istenen ‘uygundur’ şartı kalktı. Yabacılar böylelikle güvenlik bölgesi içinden de ev alabilecek.

Sözcü’nün haberine göre Gayrimenkul satışı sırasında yabancı uyruklulara, ‘'Askeri izin belgesi alma'' şartı kaldırıldı. Protokol Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arasında imzalandı.

Bu İller Muaf Olacak


Gayrimenkul satışı yapılırken yabancı uyruklu vatandaşlara bölgedeki askeri makamlardan da ‘'Uygundur'' belgesi isteniyordu. Protokol uyarınca bundan sonra Aydın, Aksaray, Adıyaman, Çankırı, Çorum, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sinop, Uşak ve Yozgat'taki satışlarda askeri belge istenmeyecek. 


Düzenlemenin Daha Erken Yapılması Gerekiyordu


Yabancılar yasal sınırlamalara uymak kaydıyla, Türkiye'de işyeri veya mesken olarak kullanmak üzere, taşınmaz mal satın alabiliyorlar. Ancak farklı şehirlerde de olsa, yabancı bir kişinin Türkiye'de satın alabileceği taşınmazların toplam yüzölçümü 30 hektarı geçemiyor. Taşınmaz alımı öncesinde, bölgedeki askeri makamlardan da izin alınması gerektiği için satış gerçekleştirilemiyor.


Didim Ticaret Odası Meclisi üyesi Deniz Demir Kararı değerlendirerek yabancıların gayrimenkul satışlarında alınan özel güvenlik izninin kaldırılmasını bekledikleri müjde olarak değerlendirdi. Yabancılara satış yapılırken alınan özel güvenlik izninin emlak ve inşaatçılar açısından büyük sorun olduğunu belirten Demir, düzenlemenin geç yapılmasından dert yanarak daha önceden yapılması gerektiğini ifade etti.


Talep Ciddi Manada Düştü


Demir “Çünkü geçen süre içinde birçok mağduriyet ve yabancıya satışlarda gözle görülür bir azalma yaşandı. Tapu işlemlerinin izinlerin geç verilmesinden ve yazışmalardan dolayı çok uzun sürmesi birçok yabancı uyruklu vatandaşı mağdur etti ve bu sıkıntılar ilçemize olan talebi ciddi manada düşürdü” dedi.
 

Fırsat Projeleri