Gayrimenkul Sertifikası Nedir?

Gayrimenkul sektöründe yeni bir uygulama olan Gayrimenkul sertifikası nedir? Gayrimenkul sertifikası nasıl alınır? İşte detaylar...

Gayrimenkul Sertifikası Nedir?
14.08.2017 - Pazartesi

Gayrimenkul sektöründe yeni bir uygulama olan Gayrimenkul sertifikası nedir? Gayrimenkul sertifikası nasıl alınır? İşte detaylar...

Bir ev alacak kadar birikimi olmayan vatandaşların evin tamamı yerine metrekare bazlı satın alıma imkan sunan Gayrimenkul Sertifikası son günlerde rağbet gören bir yatırım aracıdır. 

Hükümetin "2016 Eylem Planı" kapsamında geliştirilen "Gayrimenkul Sertifikası Uygulaması", devlet güvencesindeki konut projelerinden metrekare bazında hisse satın alınmasına olanak tanıyor.

Gayrimenkul sertifikası ile alınmak istenen proje küçük paylara bölünerek yatırımcılar yatırıma ortak edilir. Örneğin 400 bin TL'lik ev için yeterli birikimi olmayan, ancak 40 bin TL'si olan ve bu birikimini gayrimenkul sektöründe değerlendirmek isteyen yatırımcılar gayrimenkul sertifikası alarak birikimlerini değerlendirebilir. Gayrimenkul Sertifikası uygulaması ile kentsel dönüşüm projelerinin hızlandırılması planlanıyor.

SERTİFİKA NAKDE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR Mİ?

Gayrimenkul sertifikasına sahip vatandaşlar ellerinde yeterli sayıda sertifika var ise proje tamamlandığında alınan hisse oranına göre daire sahibi olabilecek. Daire sahibi olmak istemeyenler veya elinde yeterince gayrimenkul sertifikası bulunmayanlar ilan edilen oranda faiz alabilecek.

Gayrimenkul sertifikasını konut yerine nakde dönüştürmek isteyenler, ihraççı tarafından vade tarihinden önceki üç aylık borsa fiyatlarının ortalaması üzerinden geri alabilecek.

Türkiye'nin her yerinde yatırım imkanı sağlayan gayrimenkul sertifikası ilk olarak TOKİ ve Makro İnşaat'ın gelir paylaşımı ortaklık modeli ile İstanbul Başakşehir'de hayata geçirdiği Park Mavera 3 Projesi'ne yönelik yapıldı. Toplam 143,2 milyon lira değerindeki 3 milyon 370 bin 410 adet gayrimenkul sertifikası satışı gerçekleştirildi.

Fırsat Projeleri