home
kapat

Gayrimenkul Sektörüne 3 Yeni Uygulama Geliyor

Eylül ayından itibaren gayrimenkul sektörüne standartları yükseltmek amacıyla 3 yeni uygulama getiriliyor.

Gayrimenkul Sektörüne 3 Yeni Uygulama Geliyor
16.08.2017 - Çarşamba

Eylül ayından itibaren gayrimenkul sektörüne standartları yükseltmek amacıyla 3 yeni uygulama getiriliyor. Yaşam kalitesinin yükseltilmesini hem de olası depremin yıkıcı etkilerinin azaltılmasını hedefleyen uygulamaların başında TS EN 81-77 Deprem Standardı, ikincisi 'her daireye 1 otopark' ve üçüncüsü de 'inşaatın arsa alanının yüzde 40'ını geçmemesi şartının kaldırılması geliyor.

Eylül 2017'den itibaren devreye girecek üç uygulamadan ilki olan TS EN 81-77 Deprem Standardı, asansörlerin hareketli parçalarının deprem esnasında yolculara veya binaya olası zararlar vermesini engellemeyi hedefliyor. Onlarca ek parametreyi zorunlu hale getirecek olan bu uygulama özellikle kentsel dönüşümün etkisiyle çok katlı binalarla örülü yeni görünüme bürünen kent merkezlerinde tüm binalar bu standarda uymak zorunda olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, bu uygulamanın çok yerinde bir uygulama olduğunu belirterek, "Türkiye'de yapı kalitesi sadece kullanılan malzeme ve binanın yaşı ile değerlendiriliyor. Bu son derece yanlıştır. Bir yapının kalitesi kullanılan malzemeden işçiliğe ve hatta çevre düzenlemesine varıncaya kadar yüzlerce parametrenin değerlendirilmesini gerekli kılar. Onların en önemlilerinden biri de asansördür. Yüzlerce insanın kullandığı yapıdaki taşıyıcı sistemin tüm ihtiyacı en iyi ve en güvenli şekilde karşılayabilmesi gerekir. Bu nedenle getirilen kalite standardı çok yerinde bir uygulamadır" ifadelerini kullandı.

HER DAİREYE 1 OTOPARK

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğiyle başlayacak yeni uygulamayla bu güne kadar uygulanan her 3 daireye 1 otopark kriteri, her daireye 1 otopark olarak değiştirildi. Uygulama kapsamında yeni inşaat alanının toplam arsa alanının yüzde 40'ını aşmaması şartı da kaldırılıyor.

Bu uygulama hakkında da konuşan Hakan Erilkun, "Bugüne kadar inşa edilen yapılarda 3 daireye 1 otopark yeterli görülüyordu. Yeni yapılarda her daireye 20 metrekare büyüklüğünde 1 otopark zorunluluğu getiriliyor. Bu konuya o denli detaylı yer veriliyor ki özellikle lüks konutlarda her daireye 2 ya da 3 araçlık yer yapılması halinde ekstra alan emsal harici sayılıyor ve bu alan belediyeye ödenen harici alan vergisinin kapsamından çıkarılıyor. Bu uygulama kentteki otopark sorununu büyük ölçüde giderecektir. Zira mevcut binalarda yaşanan 1/3 oranlı otopark problemi yol kenarlarında araçlardan ötürü trafik sorununu da beraberinde getiriyordu" şeklinde konuştu.

YENİ ŞEHİRLEŞME YATAY YAPILANMA

Hakan Erilkun, özellikle arsa arazinin sınırlı olduğu bölgelerde sıkıntı oluşturan, inşaatın arsa alanının yüzde 40'ını geçmemesi şartının kaldırılmasıyla artık yeni şehirleşmede dikey değil yatay yapılaşmanın öne çıkacağını söyledi.

Çekme mesafeleri ve yan binaya yaklaşma mesafesine uyulmak kaydıyla taban alanının arsa büyüklüğüne oranlama sınırı olmaksızın inşaat yapılması, yamaç alanlardaki yapılarda kademeli inşaat yapılmasıyla beraber yatay ve bir o kadar da silueti düzgün yapılaşmayı sağlayacağını anlatan Erilkun, "Ayrıca semtin dokusunu bozmadan geliştirmeyi beraberinde getirecektir" diye konuştu.

Emlak Editörü
Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.
 • Ege Vadisi

  ANKARA / ÇANKAYA

  Sinpaş Ege Vadisi'nde 0,75 Vade Oranı

  Sinpaş Ege Vadisi'nde 0,75 Vade Oranı

 • Sinpaş Marina Ankara

  ANKARA / ÇANKAYA

  Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

  Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

 • Aydos Land

  İSTANBUL / PENDİK

  2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

  2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

 • Metrolife

  İSTANBUL / SANCAKTEPE

  Yuva Kuracaksan Net 0,79 Vade Oranıyla Ev Alacaksın Sinpaş'tan

  Yuva Kuracaksan Net 0,79 Vade Oranıyla Ev Alacaksın Sinpaş'tan

 • Demir Country

  İSTANBUL / BEYLİKDÜZÜ

  Projede Fırsat'tan Demir Country'e Özel Tatil Kampanyası!

  Projede Fırsat'tan Demir Country'e Özel Tatil Kampanyası!

 • Nirvana Güneşli

  İSTANBUL / BAĞCILAR

  İstanbul'un Merkezinde Böyle fiyat Yok!

  İstanbul'un Merkezinde Böyle fiyat Yok!

yukarı