Gayrimenkul Fiyatları Neden Yükseldi?

Dünya Gazetesi köşe yazarı Uğur Civelek yazısında ücret artışları ile gayrimenkul fiyatları arasındaki dengesizliği değerlendirdi. İşte o yazı…

Gayrimenkul Fiyatları Neden Yükseldi?
07.08.2017 - Pazartesi

Açıklanan Temmuz ayı ABD İşsizlik ve İstihdam verileri öncesindeki bekle-gör eğilimi geride bıraktığımız hafta genelinde sakin bir görünüme neden oldu. Tehlike sınırlarını zorlayan dengesizlikler, jeopolitik konulardaki tırmanış eğilimi sergileyen gerginlikler, gelişmiş ülke para otoriteleri ile hacimli risk taşıyanlar arasındaki ciddi uzlaşmazlıklar tümüyle görmezden gelinerek önemli bir değişiklik yaşanmasa da bu durum beklentilerin değişmediği anlamına gelmiyor.


Ücretlerdeki Artış aylık yüzde 0,3’te Kaldı


Açıklanan ABD verileri ekonomideki ılımlı ve dengesiz toparlanmanın devam ettiğine, para otoritesinin açıkladığı stratejisinde önemli bir değişiklik olmayacağına işaret ediyor. Tarım Dışı İstihdam konusundaki net artış piyasa beklentilerini aşarak 209 bin olarak gerçekleşmiş; bir önceki aya ilişkin rakam ise yukarı yönde güncellenmiş. Ücretlerdeki artış ise aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 2,5 seviyesinde seyrediyor.


Gayrimenkul Fiyatları Nasıl Rekor Tazeliyor?


Finansal piyasalar, gücüne katılım oranının daha fazla artabileceği ve ücretlerdeki artışın çok yetersiz olduğu konularını abartarak piyasa yapmaya ve bilançolarını korumaya çalışıyorlar. Kazandıkları zamanı risk alma isteğini artırmak ve bu sayede rahatlama şansı yaratmak için kullanıyorlar; fakat gel gel çağrılarına yanıt bulamıyor ve hatta geri teptiği için pozisyonlarını büyütmek zorunda kalıyorlar.


Ortalama ücretler küresel kriz öncesine göre oldukça düşük ve son yıllardaki artış oranı çok yetersiz ise, nasıl oldu da menkul ve gayrı menkul fiyatları söz konusu dönem öncesinin çok üzerine çıkabildi ve sürekli yeni rekor tazeliyor? Yeni ve daha yıkıcı krizler olasılığını artıran bu büyük dengesizliklerin sorumluları kimlerdir? Yanıtlayalım: para otoriteleri ve finansal yapı sorumludur, yolları ise kaçınılmaz olarak ayrılmaya başlamıştır!

 


Burada iki seçenek ortaya çıkıyor: Ya ücretler balonlaşmış fiyatları doğrulayacak kadar sert yükselecek ve enflasyon canavarını başrol oyuncusu yapacaktır, ya da varlık değerleri gerileyecek ve güçlenen riskten kaçınma eğilimi hacimli risk taşıyanları yakacaktır. 

Fırsat Projeleri

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'de Yaşam Başladı

AND Pastel'de Yaşam Başladı

Başkent Emlak Konutları

ANKARA / ÇANKAYA

Başkent Emlak Konutları'nda 0,99 Vade Oranı

Başkent Emlak Konutları'nda 0,99 Vade Oranı

Gebze Emlak Konutları

KOCAELİ / GEBZE

Gebze Emlak Konutları 3. Etap'ta Yaşam Başladı

Gebze Emlak Konutları 3. Etap'ta Yaşam Başladı

Başakkent Gölet

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Başakkent Gölet'te Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Başakkent Gölet'te Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Folkart Yaka Evleri

İZMİR / KARŞIYAKA

Folkart Yaka Evleri'nde Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Folkart Yaka Evleri'nde Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Aydos Country

İSTANBUL / SANCAKTEPE

Aydos Country'de 180 Ay 0,99 Vade Oranı...

Aydos Country'de 180 Ay 0,99 Vade Oranı...