Gayrimenkul Borsası Müteahhiti Rahatlatacak

Gündeme gelen gayrimenkul borsası müteahhitleri ve bankaları finansman açısından rahatlatacak…

Gayrimenkul Borsası Müteahhiti Rahatlatacak
04.08.2017 - Cuma

Dünya’nın haberine göre henüz mevcut olmayan gayrimenkul borsası gündeme düştü. Gayrimenkulle ilgili bir borsanın kurulması gerektiği konusu hem sektörde hem de kamu ayağında dile getiriliyor. 2014 yılından beri çeşitli aralıklarla bakanlıklar düzeyinde gündeme gelen gayrimenkul borsası, açıklamaların giderek artması üzerine gerçekleşecek mi? 
Sertifika çalışması sektörde gayrimenkul borsasının bir ön habercisi olarak yorumlanıyor. Peki gayrimenkul borsası ne işe yarar? Herkes neden bunu konuşuyor? cevabı ise sektörün en temel ihtiyacı olan finansman ihtiyacında saklı.


Çalışmanın hayat bulması gayrimenkulün yanı sıra bankacılık sektörüne uzanan bir dizi faydaları olacak. Ancak iki temel çok önemli. Birincisi gayrimenkul borsası müteahhide yeni bir finansman kaynağı sağlayacak. İkincisi ise, bankalar üzerindeki mevcut finansman yükünü hafifletecek.

Gayrimenkul Borsası Nasıl İşleyecek?


Henüz kimse içeriğin nasıl olacağı konusunda bilgi sahibi olmasa da hali hazırda Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO) borsada kurumsal ürün pazarında işlem görüyor. Konu ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan  Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun’un doğru planlandığında yeni estürmanın sektöre fayda getireceğini belirtiyor. Torun, “Bundan dolayı işlem görmesi de kolaydır. Gayrimenkulde ise bir gayrimenkulün kendisini mi koyacağız? Yoksa gayrimenkulün sertifikalanıp hisseye dönüşmüş halini mi satacağız. Dolayısıyla bu sürecin netlik kazanması önemli” dedi.

En büyük problemimiz finansman


GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin de gayrimenkul borsası hakkındaki düşüncelerini aktardı. Yetgin, “Gayrimenkulle ilgili bu enstürmaların artırlması ve borsada işlem görmesi sevindirici. Bizim en büyük problemimiz finansman. Planlama ve mevzuat konusunu biliyoruz. Kentsel dönüşüm tamam. Ancak finansman tarafından yabancıya satış içinde alternatifler üretmek lazım. Bizde çalışmayı bekliyoruz” dedi.

Fırsat Projeleri