FORBES Emlak Raporu 2017 Yayınlandı

30 büyükşehir, 185 ilçe ve bin 83 mahalleyi analiz eden “FORBES Emlak Raporu” konut alımı yapacak yatırımcılara doğru adresleri gösteriyor. 

FORBES Emlak Raporu 2017 Yayınlandı
31.08.2017 - Perşembe

30 büyükşehir, 185 ilçe ve bin 83 mahalleyi analiz eden “FORBES Emlak Raporu” konut alımı yapacak yatırımcılara doğru adresleri gösteriyor. 

FORBES Türkiye’nin dokuzuncu kez hazırladığı “Emlak Raporu” bugüne kadar yayımlananların en çarpıcısı oldu. Önceki yıllarda konut piyasasındaki fiyat değişimleri çok daha homojendi. Yatırımcılar açısından cevabı bulunması gereken soruysa çok netti: “Nereye yatırım yaparsam daha çok getiri elde edebilirim?” Ancak bu yıl ortada çok daha haraketli bir tablo var. Aynı kent hatta aynı ilçede yüzde 20’nin üzerinde prim yapan mahallelerle negatif getirdiler iç içe. Örneğin İstanbul’un 39 ilçesinde konut fiyatlarındaki artış oranı yüzde 20’ye yaklaşan da var, yüzde 3,2 değer kaybeden de. Oysa geçen yıl ilçelerin tamamında emlak fiyatları yüzde 15’in üzerinde artmıştı. İlçe bazında bakıldığında rakamlar çok daha çarpıcı... Pendik’in Kavakpmar Mahallesi’nde getiri oranı yüzde 37’nin üzerinde. Ancak aynı ilçenin başka bir mahallesi, Bahçelievler’de değer artışı yalnızca yüzde 1,2. Konut yatırımcılarının gözde bölgelerinden Kadıköy’de de durum farklı değil. Eğitim Mahallesi’nde fiyatlar yüzde 24,3 oranında artarken Feneryolu’nda yüzde 2,3 oranında geriledi. Dolayısıyla bu yıl konut yatırımcısı açısından doğru lokasyonu belirlemek çok daha önemli. 

“FORBES Emlak Raporu”, Haziran 2016-Haziran 2017 dönemini kapsayan son bir yılda, ülke genelinde gerçekleşen 1 milyon 365 bin konutluk satışın yüzde 82,3’ünün (1 milyon 122 bin konut) gerçekleştiği büyük-şehir statüsündeki 30 kent, 185 ilçe ve bin 83 mahallede fiyat hareketlerini inceliyor. İş Bankası’nın desteğiyle gayrimenkul bilgi servisi REIDIN tarafından hazırlanan , “REIDIN Emlak Endeks”ini oluşturan reel  fiyatların kullanıldığı raporun sonuçlarına göre 30 büyükşehirden 21’inde konut fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10’un üzerinde arttı. En büyük yükseliş Balıkesir (yüzde 27), Tekirdağ (yüzde 21,4) ve Bursa’da (yüzde 20,2) gerçekleşti. Şanlıurfa, Mardin ve Gaziantep’te ise fiyatlar yüzde 0,1 ile 2,8 aralığında geriledi. Fiyat hareketlerinde olduğu gibi konut satış istatistiklerinde de heterojen bir seyir var. Türkiye genelinde toplam satışlar yüzde 5 oranında arttı. Ancak İstanbul’da satılan konut sayısı beş bin adet azalarak 229 bine geriledi. Ankara’da ise bir önceki yıla göre 11 bin artarak 150 bine yükseldi. Satışların yüzde 82,5’i, 10 binin üzerinde konut satışı yapılan 29 kentte gerçekleşti.

Son beş yıldır “Emlak Raporu”ndaki en alışılmış durumlardan biri konut piyasası en çok prim yapan kentlerin İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Kocaeli gibi nüfusu yüksek büyükşehirler arasından çıkmasıydı. Bu yıl ise İzmir ve Bursa’yı bir kenarda tutarsak daha küçük Anadolu kentlerinin önemli bir atağı var. Balıkesir, Tekirdağ, Ordu, Aydın, Denizli, Trabzon, Muğla gibi kentler yılın en çok kazandıranları oldu. Bu hareketlilik alışveriş merkezi furyasında olduğu gibi markalı konut projelerinin gelecek yıllarda bu illerde de yoğunlaşacağı anlamına gelebilir. Fiyatların hala nispeten düşük olduğu Anadolu kentlerindeki bu gelişme, konut yatırımcıları için önemli alternatif ve fırsatlar yaratabilir. 

Emlak Raporu’nda bu yıl ilk defa yer alan önemli bir bölüm eklendi: İstanbul’da markalı ya da ikinci el konutların değerlerinde en belirleyici özelliklerden biri metroya yakınlık. Birçok inşaatçı da projelerini pazarlarken bu özelliği ön plana çıkarıyor. Reidin’in İstanbul’daki metro, metrobüs ve  Marmaray  duraklarının yer aldığı bölgeleri analiz etmesiyle ortaya çıkan veriler, kentin en çok kazandıran toplu taşıma duraklarını ortaya çıkarıyor. Buna göre İstoç ve Kocatepe metro istasyonları ile Cumhuriyet Mahallesi metrobüs durağı İstanbul’un çok kazandıran istasyonları. Bu durakların yakınındaki sokaklarda yer alan konutların değeri, son bir yılda yüzde 7,4 ile 8,7 yükseldi. İstanbul’un en değerli metro durağı ise 25 bin liraya yaklaşan metrekare fiyatıyla Hisarüstü İstasyonu oldu. FORBES Emlak Raporu gelecek yıl 10’uncu kez yayımlanacak. Dolayısıyla Türkiye konut piyasanın son 10 yıllık gelişimini ve oluşan trendleri analiz ederek doğru adresleri göstermeye devam edecek. 

Fırsat Projeleri