Faizler İnmeden Konutta Hareketlilik Başladı

Konut kredi faizlerinin 0.99’a çekileceği kampanya henüz başlamadı ancak konut sektörüne hareketlilik başladı.

Faizler İnmeden Konutta Hareketlilik Başladı
10.05.2018 - Perşembe

Konut sektörü Ziraat Bankası öncülüğünde başlayacak kampanyayı dört gözle bekliyor. Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı kampanyada aylık ortalama yüzde 1.25-1.35 seviyelerinde olan konut kredisi faizlerinin 0.99’a düşeceği belirtiliyor. Bu açıklama bile sektörü şimdiden hareketlendirdi. Sektör temsilcileri son 2 gündür bilgi almak isteyen vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştıklarını belirtiyor.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, "Alım kararı verenler var, satış ofisini arıyorlar ve ‘faiz kararını bekliyoruz’ diyorlar. Tablo netleşsin, bekleyen alıcı harekete geçecek. Bu kampanya ile devlet 250 milyon liralık katkı sağlarken 7-8 milyarlık bir sinerji oluşacak. Ev almak isteyen ama faiz yükü nedeniyle kararsız kalan vatandaş için de büyük fırsat oluşacak" dedi.

Rekor getirir

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, "O dönem faiz düşünce satışlar hızla arttı ve satış rekoru kırıldı. Eğer bu defa da yıl sonuna kadar faiz yüzde 1’in altında olursa yine bir rekor gelir. 2018’i 1 milyon 450 bin konut satışı ile kapatabiliriz" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri