Eylül Sonunda Hükümet Desteği Bitiyor

Gayrimenkul sektörünü canlandırma adına hükümet tarafından verilen KDV ve Tapu Harçları indirimi gibi destekler Eylül ayının bitimiyle sona eriyor.

Eylül Sonunda Hükümet Desteği Bitiyor
15.09.2017 - Cuma

Gayrimenkul sektörünü canlandırma adına hükümet tarafından verilen KDV ve Tapu Harçları indirimi gibi destekler Eylül ayının bitimiyle sona eriyor.

Türkiye İMSAD’ın yılda dört kez çeyrek periyotlarda düzenlediği Gündem Buluşmaları kapsamında gerçekleştirilen 2017 yılının üçüncü toplantısı yapıldı. Ortaköy Feriye Lokantası’nda gerçekleştirilen toplantıda 'Türkiye’nin uluslararası konumu’, ‘Dış politikamızdaki değişimler’, ‘Jeopolitik sorunlar’, ‘2017 yılı ikinci yarı beklentileri’, ‘Körfez ülkeleri ve Katar sorunu, AB ile ilişkiler ve Almanya seçimleri’, ‘Trump Hükümeti ve tüm dünyada değer kaybeden dolar’ gibi dış politikanın gündem konuları ele alındı.

Konuşmasında ekonomiye yönelik desteklerin kademeli olarak azalacığı uyarısında bulunan Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Can Fuat Gürlesel,  inşaat ve inşaat malzemeleri sektöründe yaşanan gelişmeler ve beklentileri güncel rakamlar ve tablolar eşliğinde değerlendirdi. Can Fuat Gürlesel, tek tip İmar Yasası’nın hayata geçeceğini, Eylül ayı sonu itibariyle KDV ve tapu harçları indirimi gibi desteklerin sona ereceğini kaydederek, orta vadeli program ve Bakanlık programlarının açıklanacağını anımsattı. 

Gürlesel, dış politika ve jeopolitik risklerin arttığına değinerek, ekonomiye yönelik diğer desteklerin de kademeli olarak azalacağını söyledi.

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan ise Haziran ayından bu yana gündeme yerleşen Körfez ülkeleri ve Katar sorununun Türkiye’ye yansımalarına değinerek, "Körfez ülkelerinde alınan müteahhitlik işleri ile diğer inşaat ve altyapı işleri, firmalarımız için önemli pazar olanakları sunuyor. Ama yaklaşık son 3 aydır ciddi etkilerini hissettiğimiz Körfez ülkeleri ile Katar arasında yaşanan gerginlik, Türkiye’yi de içine aldı. Dolaylı olarak krizin içine giren Türkiye, Katar yanında yer alırken, Körfez ülkelerinin Türkiye mallarına yönelik talep düşüklüğü ise artmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Irak'ta ciddi kan kaybı olduğunu dile getiren Ferdi Erdoğan, "Bu durum özellikle Güneydoğu’daki ticaretimizi etkiliyor. İran’da da küçüldük. Ambargonun kalktığı bir dünyada altyapısı, enerjisi ve yetişmiş insan gücüyle İran’ın bizi çevre ülkelere yaptığımız ihracatta zorlayacağını söyleyebilirim" şeklinde konuştu.

Son 3 yılda, inşaat malzemesi sektöründe 21.21 milyar dolardan 15.24 milyar dolara düşen bir ihracattan bahseden Erdoğan, "Yine son 3 yıla baktığımızda Libya’da yüzde 79 küçülmüş durumdayız. Rusya’da yüzde 67, Irak’ta yüzde 54, İran’da yüzde 40, BAE’de yüzde 32 ve Suudi Arabistan yüzde 23 azalma var. Bu ülkelerin toplamındaki kaybımız 3 milyar dolar civarında. Sadece Katar’a ihracatımız son 3 yılda yüzde 50 büyüme gösterdi ama bu yükselişe rağmen ihracat geliri artışı sadece 33 Milyon $ ve Katar toplam ihracatta bu ülkeler arasında son sırada yer alıyor" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri