Evlerimizi Nasıl Kullanıyoruz? İşte Cevabı!

Yapılan araştırma sonucu Türkiye genelinde yüzde 78’lik bir kesim 2 ila 4 kişilik evlerde yaşıyor. Peki, evlerimizi nasıl kullanıyoruz? İşte ayrıntılar…

Evlerimizi Nasıl Kullanıyoruz? İşte Cevabı!
21.11.2017 - Salı

Yapılan araştırma sonucu Türkiye genelinde yüzde 78’lik bir kesim 2 ila 4 kişilik evlerde yaşıyor. Peki, evlerimizi nasıl kullanıyoruz? İşte ayrıntılar…

Çekirdek Aile Yoğunlukta

Türkiye’de ev kullanımı konusunda yapılan araştırmalar ortaya çarpıcı gerçekler sundu. Araştırma sonuçlarına göre Çekirdek aile yapısı hakimiyetini ilan etmiş görünüyor. Türkiye genelinde %78’lik bir kesim 2 ila 4 kişilik evlerde yaşıyor. 5 ve üzeri hane nüfusunun ağırlık kazandığı bölgeler Doğu ve Güneydoğu Anadolu.  Türkiye’de hanelerin %35’i 120 metrekareden büyük, %28’i 100-120 metrekare arası, %22’si 80-100 metrekare arası evlerden oluşuyor. Daha geniş ailelerin ağırlıkta olduğu ve arazinin daha kolay bulunabildiği doğuya gidildikçe metrekareler büyüyor.

Misafir Odası Dönemi Bitti

Araştırmaya göre ülke geneli daha geniş ve ferah evlerde yaşarken, metrekare fiyatlarının daha yüksek seyrettiği Marmara ve Ege bölgelerinde tersi bir eğilim gözleniyor. Kapısı yalnızca misafir geldiğinde açılan salon dönemi geride kalıyor. Misafirlik sıklığı azalmış olsa da sürdürülen bir gelenek. Hanelerin %63’ünde haftada bir veya daha sık misafir ağırlanıyor.2 haneden 1’inde tüm aile bireyleri en çok salonda vakit geçiriyor. Misafire özel salonu olan evlerin oranı yalnızca %22.

Balkon Sosyalleşmede Ön Planda

Balkon ve bahçeler nefes alma alanı olarak önem taşıyor. Her 10 evden 9’unda balkon ya da bahçe var ve en çok aileyle vakit geçirmek için kullanılıyor. Araştırmaya göre, balkon ve bahçeler evlerde nefes alınacak alanlar olarak görülüyor. Her 10 haneden 9’unda balkon ya da bahçe bulunurken, bu alanları aileyle vakit geçirmek, yemek yemek, misafir ağırlamak gibi sosyalleşme amaçlı kullananların oranı toplam %50. Çamaşır asmak ve sigara içmek için kullananlar %36 iken, depo haline getirenlerin oranı yalnızca %4. Bu da bir dönem hayli yaygın olan balkonu kapatarak ev kullanım alanına katma eğiliminin gerilediğini gösteriyor.

Lokasyon, Evi Yaşanabilir Kılıyor

Araştırmaya katılanların %74’ü bir evi yaşanabilir kılan en önemli özelliğin lokasyonu olduğunu belirtiyor. Lokasyon tüm Türkiye’de en öne çıkan unsur olma özelliğini koruyor.

Fırsat Projeleri