Evini İnternetten Satanlar Bu Habere Dikkat!

Maliye Bakanlığı gayrimenkul satışlarında vergi kayıplarını ortadan kaldırmak için çalışma başlattı...

Evini İnternetten Satanlar Bu Habere Dikkat!
28.08.2017 - Pazartesi

Hükümet, gayrimenkul sektöründeki fahiş fiyatları kontrol altına alma adına harekete geçti. Maliye sektördeki alım-satımlarını takip edecek.


Maliye Bakanlığı, rayiç bedel yerine “standart bedel” üzerinde bir çalışma başlattı. Amaç, gayrimenkul satışlarında vergi kayıplarını ortadan kaldırmak. Bundan böyle özellikle konut alım-satımda ortaya çıkan abartılı fiyatlara yeni düzenlemeler geliyor. Değerleme sorunu ise çözüme kavuşuyor. Özellikle belediyelerdeki rayiç bedel yerine güncel verilerin yer aldığı arsa-konut değerleri sisteme girilerek her ilçe, ilin konut değerleri uluslararası kriterlere göre yeniden belirlenecek. Elektronik ortamda gayrimenkul alım, satım, kiralama işlemlerine de çifte denetim geliyor. 


Standart Bir Düzenleme Getiriliyor


2013 yılında bu konuda bir dizi çalışma yapan Maliye Bakanlığı bazı konularda özellikle belediye rayiçlerinin belirlenmesi konusunda da bazı adımlar atmıştı. Bu yeni dönem ile Maliye Bakanlığı’nın şeffaflığı ve işlem güvenliğini de sağlamış olacağına vurgu yapan gayrimenkul sektörü temsilcileri, bu konuda “ İnsanların tapulara bavulla çantayla para taşıması ve sonrasında yaşayacakları ve yaşadıkları sıkıntılar bu şekilde giderilmiş olacaktır. Ve elbette vergi alımı da tam olarak sağlanacak. Vatandaşların tam değer göstermediği için yaşadığı cezalı vergi ödeme ve hatta bu yüzden yaşadıkları tasarrufun iptali davaları da önlenmiş olacaktır” şeklinde değerlendirmede bulundular. 


Özel Yazılım Sistemiyle Takip


Düzenleme öncesi son beş yılda ev, arsa, dükkân alıp satanların beyanlarını özel bir yazılım sistemiyle takibe alan Maliye, doğru beyan vermeyenlere uyarılar yapılacak. Gayrimenkul alım-satım, kiralama işi yapan sitelerin vergi kaygı olup olmadığına bakılacak. Kaydı bulunmayanlar resen mükellef yapılacak. Maliye, bunun yanı sıra bankadan kullanılan konut kredisiyle resmi satış bedellerini karşılaştırmaya başladı. Karşılaştırmada bir uyumsuzluk ve satış bedelinde düşük beyan tespit edildiğinde, alım-satımın muhatapları izaha davet ediliyor. 
 

Fırsat Projeleri