Ev Tekstil Fuarı 25 Ekim'de Kapılarını Açıyor

Ev tekstilinden dekorasyona ait tüm ürünlerin sergilendiği Home&Tex Fuarı 25 Ekim'de kapılarını açıyor.

Ev Tekstil Fuarı 25 Ekim'de Kapılarını Açıyor
20.09.2017 - Çarşamba

Ev tekstilinden dekorasyona ait tüm ürünlerin sergilendiği Home&Tex Fuarı 25 Ekim'de kapılarını açıyor.

Bu yıl 5. düzenlenecek olan Home&Tex 'Ev Tekstili ve Dekorasyon Fuarı' ev tekstili ve dekorasyon sektörünün ihracatını arttırmak amacıyla 25-28 Ekim'de CNR EXPO Yeşilköy'de düzenlenecek. CNR Holding Kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık Aş. tarafından Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) iş birliğinde gerçekleştirilecek fuar, 20 bin metrekare alanda CNR EXPO Yeşilköy'de organize edilecek.

TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın fuara ilişkin değerlendirmelerede bulundu. Aydın "Dünyanın dördüncü büyük ev tekstili üreticisi olan Türkiye'de düzenlenen EVTEKS ve Home&Tex fuarları alanında dünyanın en iyileri arasındadır. Bu fuarlar sektördeki ihracat potansiyelimizin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Yaklaşık 5 milyar dolarlık dış ticaretin ve bir o kadar da iç piyasa hareketinin en önemli buluşma noktaları EVTEKS ve Home&Tex fuarlarıdır" dedi.

TÜRKİYE DÜNYANIN EN BÜYÜK 4. İHRACATÇI ÜLKESİ

Türkiye'nin ev tekstil ürünleri ihracatında dünyanın en büyük dördüncü ihracatçı ülkesi konumunda yer aldığını hatırlatan Aydın "Ülkemizin diğer rakiplerinden farkı, komşu ülkelerle yapmış olduğu bavul ticaretidir. Bavul ticaretini de dahil ettiğimizde, toplam ihracatımız 5 milyar dolara, ev tekstili pazarından aldığımız pay ise yüzde 6,11'e yükseliyor. Tüm bunlardan daha önemli olan ise sektörümüzün üretmiş olduğu ürünlerin, rakip ülke üretimlerine göre çok daha katma değerli mal olmasıdır. Dünya ev tekstili ihracatı 2016'da 90 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Dünya ev tekstil ihracatının yaklaşık yarısı olan 44 milyar dolar ihracatı Çin tek başına karşılıyor. Çin'in ardından Hindistan yüzde 5,41'lik pay (4,8 milyar dolar) ile ikinci sırada, Pakistan ise yüzde 4,25'lük pay (3,8 milyar dolar) ile üçüncü sırada yer alıyor" şeklinde konuştu. 

FUARA 600 MARKA KATILACAK

CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel ise ev tekstili ve dekorasyon dünyasındaki son gelişmeler ve trendlerin tanıtılacağı fuarın 600 markanın katılımı ile düzenleneceğini belirterek, "Fuarda 'Alım Heyeti Programı' düzenliyoruz. Rusya, Almanya, Fransa, İtalya, Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere 60'ın üzerinde ülkeden gelen satın almacı heyetleri, katılımcı firmalarımızla buluşturacağız. Türk fuarcılık sektörünün kriz yaşayacağı tahmin edilen 15 Temmuz'dan sonra düzenlediğimiz fuar organizasyonlarımızda önemli ölçüde yabancı ziyaretçi artışı yakaladık. Home&Tex Fuarı, Almanya, Fransa ve İtalya'nın yanı sıra Rusya'dan yoğun ilgi görüyor. Fuarın alım heyetleri programına bu ülkelerden önemli katılım gerçekleşecek." bilgilerini verdi.
 

Fırsat Projeleri