Ev Satışlarına Çifte Takip Geliyor

Maliye Bakanlığı evini satmak ya da kiralamak isteyenlere çifte takip sistemi uygulayacak…

Ev Satışlarına Çifte Takip Geliyor
14.06.2017 - Çarşamba

Ev satışlarına yeni düzenleme geliyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal kurulacak yeni sistemle birlikte evini satanları iki taraflı takip edeceklerini belirtti. 


Gayrimenkul alımı, satımı ve kiralanması ile ilgili elektronik ortamda yoğun bir çalışma olduğunu söyleyen Ağbal, konuyla ilgili şöyle konuştu; “Evini ya da arsasını satmak isteyen internet ortamında sitelere ilan veriyor. Biz yeni sistemimizle bunları takip edeceğiz. Örneğin Antalya’da evini kiraya vermek isteyen kişi kendisi uğraşmak istemediği için aracı bir internet sitesine bilgilerini veriyor. Kiralayan kişi ödemesini internet sitesine yapıyor ve site de evin sahibine ödeme yapıyor, arada komisyon kazanıyor. Villanın sahibi evini kiraladığı için beyanda bulunmalı, bilgileri alan internet sitesi de verdiği hizmetten dolayı gelirini beyan etmeli. Bizim kuracağımız yeni birimle bu alım satım ve komisyon işleri il il sektör sektör takip edilecek. Siteyi gördüğümüzde vergi dairesinde kaydı var mı yok mu bakacağız, eğer yoksa vergi dairesine mükellef yapacağız. 


Naci Ağbal aynı zamanda mükellef yapılmasının ardından tüm hareketlerin izleneceği ve bankalardan gelen bilgilerle karşılaştırma yapacaklarını söyleyerek, “Gayrimenkullerin internette görünen fiyatları ile tapudaki fiyatları aynı mı ona bakacağız. Bu konuda yeni bir izaha davet müessesesi getirdik. Bu durumda izah et diyeceğiz. Eğer izahı yoksa da bunların üzerine vergi incelemesi ile gidilecek” dedi.

Hürriyet 
 

Fırsat Projeleri