Ev Alırken Yapılması Gereken Yasal İşlemler!

Hayalinizdeki eve kavuştuktan sonra belediye ve tapu işlemleri olmak üzere yasal süreç başlıyor. Peki ev alırken yapılması gereken yasal işlemler nelerdir?

Ev Alırken Yapılması Gereken Yasal İşlemler!
26.07.2017 - Çarşamba

Ev alma sürecinde gereken yasal işlemleri eksiksiz olarak yerine getirdiğiniz takdirde ev alım sürecini sorunsuzca tamamlayabilirsiniz. Peki ev alırken yapılması gereken yasal işlemler nelerdir? İşte detaylar…

1- BELEDİYE İŞLEMLERİ

Ev alırken yapılması gereken yasal işlemlerden biri rayiç bedelin belirlenmesidir. Rayiç bedel, satın alınmak istenen konutun bağlı olduğu belediyeden belirlenir. Rayiç bedel, belediyenin belirlediği mahallenin metrekare bazında en alt limitten yüksek olması şartı ile evin satın alma bedelini, belediyeye bildirdiğiniz ve belediyenin de resmileştirdiği bedeldir. Bu bedelin yanlış beyan edilmesi cezai işlemle sonuçlanır.  

2- TAPU İŞLEMLERİ

Belediye işlemlerinin ardından %2 tapu harcı alıcı ve satıcı tarafından anlaşmalı bankalara döner sermaye bedeli ile birlikte yatırılmalıdır. Bu işlemin ardından tapu dairesine gerekli evraklarla birlikte başvurulur. 

TAPU DAİRESİNDE GEREKLİ EVRAKLAR

• Kimlik aslı ve fotokopisi,
• Resim, (Satıcı 1, Alıcı 2 resim)
• Tapu aslı ve fotokopisi,
• Evin borcu yoktur yazısı, (Rayiç bedel alınırken belediyeden alınacak)
• Kredi kullanılacaksa bankanın ipotek evrakları,

Gerekli evrakların tapu dairesine teslim edilmesinden sonra yoğunluğa göre aynı gün içerisinde satış işlemi gerçekleştirilir. Eğer evin birden fazla yasal sahibi varsa tapuda bizzat bulunmaları ya da vekalet vermeleri gereklidir. Aksi takdirde satıcı sadece kendi payını satabilir.

Fırsat Projeleri