Ev Alanlar Ulaşım Ve Muhitten Vazgeçemiyor

Yapılan araştırmalara göre ev alanların muhit ve ulaşımdan vazgeçmediği ortaya çıktı.

Ev Alanlar Ulaşım Ve Muhitten Vazgeçemiyor
30.11.2017 - Perşembe

Hürriyet Emlak Tüketici İhtiyaç Analizi 2017’ye göre ev satın alırken ulaşımdan ve muhitten vazgeçmiyor.

Ev satın alırken ya da kiralarken nelere dikkat ettiğimiz ortaya çıktı. Hürriyet Emlak Tüketici İhtiyaç Analizi 2017, ev satın alırken ve kiralarken nelere dikkat ettiğimizi analiz etti. Anket verilerine göre, ev alırken ve kiralarken fiyat dışında en çok muhite önem veriyoruz. Bütçemiz yeterli olmayınca da ilk olarak lüks özelliklerden feragat ediyoruz.

İlk Kriter Muhit

Ev satın alımında ve kiralamalarda farklı kriterler devreye giriyor. Muhitin nasıl olduğu, ulaşım imkânları, konut fiyatı, bulunduğu kat, kullanılan malzeme akla gelen ilk kriterler arasında yer alıyor. Kimisi iyi bir muhitte yaşamaya öncelik verirken, kimisi ulaşım kolaylığını göz önünde bulunduruyor. Yeterli peşinata sahip olmayanlar ise ya kredi çekiyor ya da kirada oturmaya devam ediyor. Ev almak isteyenler için en önemli kriterin yüzde 34 ile muhit, yüzde 20 ile oda sayısı/m2 olduğu görüldü. Ev sahibi olan katılımcıların da yeni bir ev alırken fiyat dışında baktıkları en önemli kriter, yüzde 38 ile yine muhit oldu.

Lüksten Feragat Ediyoruz

6 bin 750 kişinin katıldığı ‘Tüketici İhtiyaç Anketi’ verilerine göre, ev alırken ve kiralarken fiyat dışında en çok muhite önem veriyoruz. Bütçemiz yeterli olmayınca da ilk olarak lüks özelliklerden feragat ediyoruz. Ev almak isteyip yeterli bütçeye sahip olmayanların ilk feragat ettiği kriter yüzde 28 ile lüks özellikler, yüzde 20 ile oda sayısı/m2 oldu. En son feragat edilen kriterler ise ulaşım ve muhit olarak sonuçlandı.

İlk Evden Sonra İkincisi Geliyor

Verilere göre kirada oturan katılımcıların yüzde 59’u 1.000 TL’den az, yüzde 15’i ise 1.000 TL ile 1.500 TL aralığında kira ödüyor. Kirada oturanlar en çok yeterli peşinat bulamadıkları için ev satın alamıyor. Hürriyet Emlak Tüketici İhtiyaç Analizi 2017 verilerine göre, ev sahibi olan katılımcıların yüzde 55’inin 1 evi bulunurken, yüzde 45’inin birden fazla evi bulunuyor. Birden fazla eve sahip olanların yüzde 49’u kendi yatırımı için, yüzde 21’i ise diğer aile bireylerinin kullanımı için yeni bir ev alıyor. 

Fırsat Projeleri