Erzurum Şehir Hastanesi Bitmek Üzere

Yaklaşık Bin 400 yataklı Erzurum Şehir Hastanesi'nin yapımı devam ediyor. Dev hastanenin gelecek yıl hizmete girmesi bekleniyor.

Erzurum Şehir Hastanesi Bitmek Üzere
16.08.2017 - Çarşamba

Yaklaşık Bin 400 yataklı Erzurum Şehir Hastanesi'nin yapımı devam ediyor. Dev hastanenin gelecek yıl hizmete girmesi bekleniyor. Sağlık Bakanlığı'nın en önemli projeleri içinde gösterilen ve 3 yıl önce temeli atılan dev projenin şu ana kadar yüzde 65'i tamamlandı. 

İnşaatı bittiğinde 265 bin metrekare kapalı alana ve kentteki Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BEAH) ile entegreli şekilde bin 400 yatak kapasitesine sahip olacak şehir hastanesinin maliyeti ise yaklaşık 350 milyon TL.

HASTANEDE HANGİ BÖLÜMLER YER ALACAK?

Şehir Hastanesi bittiğinde 5 ayrı binadan oluşacak hastanede, acil ve yoğun bakım servislerinin yanı sıra kadın doğum, çocuk, göğüs, göğüs cerrahisi ve onkoloji ile ilgili bölümler bulunacak.

"DEVASA BİR SAĞLIK YATIRIMI"

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yüzde 65'i tamamlanan şehir hastanesinin devasa bir sağlık yatırımı olduğunu söyledi. Serhat Vançelik, Doğu Anadolu'yu sağlık merkezi haline getirecek şehir hastanesinin Doğu Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu'nun sağlık merkezi olacağını kaydederek, "Erzurum'daki bu devasa yatırım sayesinde yakın coğrafyamıza da yani Azerbaycan, Nahçıvan ve İran gibi ülkelere en modern sağlık tesisinde hizmet verilecek" şeklinde konuştu.

Vançelik, hastanenin kuruluşundan itibaren takibini yapan ve bu projenin mimarı Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın hastanenin mimari yapısına kadar bütün kısımlarıyla ilgilendiğini aktardı. Vançelik, "Gerçekten hastanenin iç mimarisi ve odaları mükemmel tarzda olacak. Belki dünyada sayılı hastanelerden olacak. Odaların yüzde 90'ı tek kişilik. İsteyen kişiler için belki bazı servislerde ikişer kişilik oda bırakacağız" ifadelerini kullandı.

Şehir hastanesinin kardeş ülkelere de üst düzey sağlık hizmeti vereceğini de belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: "Bizim sağlık hizmetimiz kardeş ülkelerle kıyaslanabilir düzeyde değil. İstatistiklere baktığımızda Özellikle Nahçıvan'dan ve yakın ülkelerden, bölgemizden üst düzey sağlık hizmetleri, organ nakilleri veya yoğun bakım hizmetleri almak için ülkemize gelenler oluyor. Bu hastanemiz bittiğinde söz konusu ülkelere açılım daha fazla olacak. Ülkemize döviz aktarımı anlamında da ciddi katkısı olacak" 

Fırsat Projeleri