Enflasyon Nedir?

İşte yaşamımızı yakından ilgilendiren enflasyon nedir? sorusu ve enflasyon oranlarına dair merak edilenler

Enflasyon Nedir?
16.06.2017 - Cuma

Enflasyon hayatımızı yakından ilgilendiren ve pek çok kez karşımıza çıkan bir konu. Enflasyon nedir? Sorusu için detaylı bir açıklama yapalım…


Enflasyon Nedir? 


Mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesinde yaşanan sürekli artış olarak tanımlanabilen enflasyon, tüketicilerin kullandığı mal ve hizmetlerinde yaşanan fiyatların yükselmesidir. 


Daha geniş bir tanım yapmak gerekirse, piyasada dolanımda bulunan para ile satın alınan mal ve hizmetlerin toplamının arasında bir açık oluşması ve bu açığın sonucunda para değerinin düşmesi olarak ortaya çıkan ekonomik süreçtir. Yani fiyat düzeyinin genel anlamda yükselmesi sonucu mevcut paranın yetersiz olması durumu olarak ifade edilebilir. Peki tüm tüketicileri ilgilendiren enflasyon oranları nasıl hesaplanıyor? 


Enflasyon Oranları Nasıl Hesaplanır? 


Hızla büyüyen talep karşısında onu karşılayacak üretimin yapılamaması enflasyona neden olmaktadır. Bu fiyat artışına neden olan etmenler her ülkenin kendi ekonomik şartlarına göre değişmektedir. Bu durum enflasyon oranları nasıl hesaplanır? Sorusunu akla getirmektedir. 


Enflasyon oranı hesaplama işleminde temsili olarak bazı ürünler bir araya getirilip hesaplama gerçekleştirilmektedir. Daha sonra bu sepet değerinin zaman içerisindeki parasal değişimi gözlenir. Oluşturulan bu endekste iki ayrı hesaplama yöntemi kullanılmaktadır. Bu iki sistem şöyle belirtiliyor: 


Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE): Tüketimde kullanılan malların veya hizmetlerin (benzin, gıda, giyim, otomobil vb.) hesaplanmasında kullanılan endekstir.
Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE): Ülke içine üretilen mal ve hizmetlerden oluşturulan endeksteki değişimleri göstermektedir.

Fırsat Projeleri