En Yüksek Gelirliler Ankara'da Yaşıyor

TÜİK verilerine göre en yüksek gelire sahip olan vatandaşlar Ankara'da yaşıyor.

En Yüksek Gelirliler Ankara'da Yaşıyor
02.10.2017 - Pazartesi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerilerine göre, Türkiye'nin en yüksek gelire sahip bireyleri Ankara'da yaşıyor. Ankara, 26 bin 486 liralık fert geliriyle İstanbul'u 445 lira farkla geride bırakarak Türkiye'nin en yüksek gelire sahip kenti oldu.

GELİR ADALETSİZLİĞİ ARTIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan edinilen bilgilere göre geçtiğimiz yıl fert gelirinde Ankara'nın ardından 26 bin 041 lira ile İstanbul, 23 bin 612 lira ile İzmir en yüksek gelirli iller oldu. 

Hane halkında kullanılabilir fert gelirinin en düşük olduğu bölgeler ise 8 bin 679 lirayla 'Mardin, Batman, Şırnak' ve Siirt olurken bu bölgeleri bin 794 lira Şanlıurfa-Diyarbakır, 11 bin 88 lira ile de 'Van, Muş, Bitlis, Hakkâri' bölgeleri izledi. Zenginlerin gelirinin yoksulların gelirine oranının en yüksek olduğu bölge ise 8.1 kat ile Mersin-Adana oldu. Bu oran İstanbul'da 7.4 kat olarak hesaplandı. Öte yandan dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise yüksek gelire sahip yüzde 20'lik grubun gelirinin, en düşük paya sahip yüzde 20'lik gelir grubunun 7.7 katı üzerinde olması oldu.

Fırsat Projeleri