En Ucuz İnşaat Demiri Türkiye'de

Müteahhitlerin demir-çelik fiyatlarındaki artışı tepkisine Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan cevap verdi.

En Ucuz İnşaat Demiri Türkiye'de
23.08.2017 - Çarşamba

Müteahhitlerin demir-çelik fiyatlarındaki artışı tepkisine Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan cevap verdi. Veysel Yayan, en ucuz inşaat fiyatlarının Türkiye'de olduğunu söyledi.

Müteahhitlerin iç bırakma çağrısını ve çözüm önerilerine ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan, Türkiye'nin dünyanın en düşük fiyatlı inşaat demirinin satıldığı ülkeler arasında yer aldığını kaydederek, "Türkiye iç piyasasında geçerli fiyatlar, bugün dünya piyasalarında en ucuz olarak bilinen Çin ve BDT piyasalarının dahi altındadır" şeklinde konuştu.

Veysel Yayan, çelik fiyatlarının dünya piyasalarındaki arz/talep dengesi yanında, girdi maliyetlerinin seyrine ve döviz kurlarına göre oluştuğunu ve Türk çelik sektörünün tek başına fiyatları belirleme gücünün bulunmadığını söyledi.

"İnşaat sektörü temsilcileri tarafından ortaya atılan çözüm önerileri, çelik fiyatlarının nasıl oluştuğunun anlaşılmadığını ya da bilerek anlaşılmıyormuş gibi davranıldığını ortaya koyuyor" diyen Yayan, sözlerine şöyle devam etti: "Bu söylem de konuyu bilmemenin göstergesi. Çelik sektörü üretip stoklayıp satış yapmıyor. Stoka koyduğunuz zaman o ürün bu tür fiyat dalgalanmalarının etkisi altında kalıyor. Bu etki lehte de aleyhte de olabiliyor. Ancak, bu bir tür kumar. Sanayinin kumar şartları üzerinde faaliyetlerini sürdüremeyeceğini unutmamak gerekiyor" i

Müteahhitlerden gelen ‘paydos' çağrısıyla ilgili de Veysel Yayan, "Türkiye'nin en önemli sektörlerinden biri olan inşaat sektöründe ‘paydos' tehdidinin sık sık gündeme getirilmesini de makâl ve mantıklı bulmuyoruz" ifadelerini kullandı.

Hurdadan üretimin kalitesiz olduğu yönündeki iddialara da cevap Veysel Yayan, "Hurdadan üretilen ürünlerin kalitesiz olduğunu öne sürerek, cevherden üretimi savunuyorlar. Hurda ergitildiğinde, cevherden yapılan üretim ile aynı özelliklere sahip olur. Çelik sektörümüz 1940'lardan bu yana aktif. Hangi girdi kullanılarak üretim yapılacağının fayda maliyet analizini çelik sektörümüzün üst düzey yöneticileri her gün yapıyor. Bu konu İMKON'u çok aşıyor" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri