Emlakçılar Yeni Tasarıdan Ne Bekliyor?

Dünya Gazetesi yazarlarından Leyla İlhan bugünkü köşesinde Emlakçılar yeni taslakta nasıl bir değişiklik bekliyor? Yazısını kaleme aldı. İşte o yazı…

Emlakçılar Yeni Tasarıdan Ne Bekliyor?
17.11.2017 - Cuma

Dünya Gazetesi yazarlarından Leyla İlhan bugünkü köşesinde Emlakçılar yeni taslakta nasıl bir değişiklik bekliyor? Yazısını kaleme aldı. İşte o yazı…

Bu Tasarı Sektörü Ayağa Kaldırdı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı emlak sektörünün yasal bir zemine kavuşturulması için ilk adımı attı. Hazırladığı Emlak Komisyonculuğu yasa taslağını sektörün görüşlerine açtı. İlk gelen tepkiler olumlu olmadı. Sadece markalı firmalarda 10 bin kişi çalışırken 200 bine yakın lisanslı çalışanın olduğu sektörde bu tasarı deyim yerindeyse sektörü ayağa kaldırdı. Özellikle hizmet bedelleri oranlarına sınır getirilmesi emlakçıların en fazla tepkisini çeken madde oldu. Çünkü sınırlandırma ile emlakçıların komisyon gelirleri yüzde 50 düşerken, kira kaynaklı gelirlerinde yüzde 35'e varan bir azalma yaşanacaktı.

Sektördeki Yetişmiş İnsan Kaynağını Düşürür

Sektörde hizmet kalitesinin iyileştirilmesinden yana olduklarını belirten Keller Williams Türkiye Başkanı Emre Erol, “Eski sistemde emlakçılar ticarilerde yıllık kira bedelinin yüzde 12’si + KDV ve konutlardan ise yüzde 6 komisyon alıyorduk. Bu konuda hiçbir sıkıntı yaşanmıyordu. Müşterinin bu hak edişle ilgili bir problemi yoktu. Beğenmiyorsa daha ucuzunu alabiliyordu. Yeni sistemde ise komisyonlara yüzde 3 sınırı getirilirken ticarilerde bir aylık kira bedeli uygulaması getirildi. Müşteri memnuniyeti, bedeli düşürmekle olmaz, kaliteyi yükselterek yapılmalı. Biz birçok eğitimle eğitim altyapımızı yükseltmeye çalışırken, bu taslak sektördeki yetişmiş insan kaynağını düşürür. Sektöre yönelik bir alt sınır olabilir ancak bu konuda bir üst sınırı doğru bulmuyoruz” dedi. Erol, “Bundan dolayı sektörün büyükleri tarafından bir platform oluşturup konuyu bakanlık dahil gerekli mercilerle konuşma kararı aldık” diye konuştu.

Müşterek Olarak Karar Verilmeli

Taslağı eleştiren JLL Ülke Başkanı Avi Alkaş da önerilerini şöyle açıkladı: "Bu konuda bir alt ve üst sınır belirlemek yerine hizmeti alan ve verenin kendi arasında müşterek olarak karar vermesi gerekir. Yurtdışında bu konuda uygulamalar var. Oralarda kira bedelinin düzeyine göre bazı ülkelerde aylık 1.5, bazı yerlerde 3 aylık kiralama bedelleri alınıyor. Örneğin Almanya’da bir ticari gayrimenkul kiraladığınızda 3 aya varan hizmet bedelleri alınıyor. Tek faktör bir aylık kira değil, daha düşük kiralık yerlerde orada ki hizmetin kapsamı gibi boyutlarla hizmet ücreti belirleniyor.” Sağlık sisteminde nasıl ücretin doktora ve muayenin kapsamına göre belirlendiğini anlatan Alkaş, emlak sektöründe bunun gibi bir çalışma olabileceğini söyledi. “Yasa tasarısı ticari gayrimenkullerden çok konut kesimi düşünülerek yapılan bir çalışma" diyen Alkaş "Her tarafı düşünülmeden sadece bir açıdan bakılarak yapılan yaklaşımlar içeriyor. Eğer şimdi düzeltilmezse sonrasında düzeltimesi daha zor olabiliyor”

Fırsat Projeleri