Emlakçı Olmak Artık Hiç Kolay Değil!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yeni tasarısına göre emlakçı olabilmek için yeni şartlar geliyor. 

Emlakçı Olmak Artık Hiç Kolay Değil!
28.11.2017 - Salı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yeni tasarısına göre, kasten işlenen bir suçtan hüküm giymiş, konkordato ilan etmiş veya iflas etmiş kişiler, gayrimenkul danışmanı olamayacaklar.

Ev alım, satım ve kiralama ticaretine yeni düzenlemesiyle ilgili olarak sektörde görüşmeler devam ediyor. Yeni yasa taslağına göre affedilse dahi kasten işlenen bir suçtan hüküm giymiş, konkordato ilan etmiş veya iflas etmiş kişiler, gayrimenkul danışmanı olamayacaklar. 

“Sektörün İş Akışı Zorlaşacak”

Sektörün lider oyuncuları gayrimenkul sektörü tarafından temkinli karşılanan tasarı ile ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile bir görüşme yaptı. Görüşme sonrası ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, tasarının bu haliyle yasalaşması durumunda sektörün iş akışının zorlaşacağını, iflas etmiş ya da hüküm giymiş kişilerin toplumdan soyutlayacağını belirtti. Atalay, “Bu maddenin oldukça ağır olduğunu ve iş hayatının normal akışını zorlaştıracağını düşünüyorum. Herhangi bir suçtan hüküm giymiş insanları toplumdan soyutlamak onların hayatlarını zorlaştırmak demektir. İflas ve Konkordato, Türk Ticaret Kanunu’nda düzenlenmiş müessese ve haklardır. Ticaret yapan herkesin iflas veya konkordatoya uğrama riski vardır. Bu aynı zamanda kanuni bir haktır ve kanun ile yapılış şekli düzenlenmiştir. İflas etmiş bazı kişilerin para ile ilgili bazı meslekleri icra edemedikleri doğrudur ancak gayrimenkul danışmanlığı böyle bir meslek değildir. Danışman, alıcı ve satıcıyı buluşturur, işlem tamamlandığında hizmet bedelini alır. Para ile direkt ilgisi olmaz. Para transferi alıcı ile satıcı arasında gerçekleşir” dedi.

“Madde Tekrar Düzenlenmeli”

Atalay, yasanın 21. Maddesine göre gayrimenkul ofislerinin artık ruhsat almak zorunda olacaklarını belirterek, işçi ve işçi sağlığı konusundaki ciddi yaşamsal riskler taşıyan işletmelerin ruhsata tabii olduklarını, bu işletmelere ruhsat verilirken havalandırma, sağlık-eğitim-çevre (SEÇ), iklimlendirme, gibi pek çok teknik unsurun göz önüne alındığını belirtti. Normal ticaret işletmelerin ruhsata tabi olmadıklarını vurgulayan Atalay, Emlak sektörünün de diğer iş yerlerinden farkı olmadığını dolayısıyla kanun taslağında yer alan bu maddenin tekrar düzenlenmesi gerektiğini söyledi. 

Fırsat Projeleri