Emlak Vergisine İtiraz Edecekler Bu Habere Dikkat!

İtirazlara neden olan arsa rayiç bedelinde doğru itiraz nasıl yapılmalı? İşte emlak vergisinde itiraz yolu…

Emlak Vergisine İtiraz Edecekler Bu Habere Dikkat!
03.08.2017 - Perşembe

Son dönemde gündemde olan emlak vergileri vatandaşı zorlamaya başladı. . Emlak vergisine esas olan arsa rayiç bedellerindeki yüksek artış özellikle emekli maaşı ile geçinmeye çalışan kişiler için son derece güçleşiyor. Durumdan haberi olmayan vatandaşlar ise durumu ancak faturayı aldıklarında öğreniyorlar.


Sözcü Gazetesi Yazarı, vergi uzmanı Nedim Türkmen, “Objektif bir kriter olmadığı için bu metrekare değerlerinde takdir komisyonları kafalarına göre bir rakam belirliyor. Belediyelerin belirlediği değer, emlak vergi değeri oluyor. Bu rakam tapu harcı ile kurumlar vergisini de etkiliyor. Eğer vatandaş önümüzdeki 10 gün içinde dava açarsa, mahkeme tarafından atanacak bilirkişi raporu üzerine mahkeme, takdir komisyonu kararını iptal edebilir. İlk taksiti ödemeden bu sorun çözülür. Ya da ilk taksiti ödedikten sonra tahakkuk fişi ile mahkemeye başvurabilirler. Mahkemenin, takdir komisyonu kararlarının iptali üzerine takdir komisyonları yeniden metrekare değerlerini belirlemek zorunda” dedi.


Bankaların da bu şirketlerin belirlediği rakamlara göre kredi verdiğini aktaran Türkmen, “Aynı daireyi değer tespiti için 3 gayrimenkul değerleme şirketine gönderseniz belirlenen rakamda yüzde 1'lik bile sapma olmaz” dedi. Türkmen, bu yolla devletin de vergi kaybının önüne geçileceğine dikkat çekti.

 


Son Karar Belediye Meclislerine Ait


Standart olarak emlak vergileri her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılıyor ancak ars rayiç bedeli 4 yılda bir belirleniyor ve artışı bu güncel değer üzerinden hesaplanıyor. Yani 2018’deki emlak vergisi yeni belirlenen bu değer üzerinden hesaplanacak. Bu konuda son kararı belediye meclisi verecek.


Ödemelerde Sorun Yaşanabilir


2018’de daha önce ödediğimiz emlak vergisi rakamlarının 2-3 katı vergi ödeyeceğiz. Bu rakamları ödeyemeyeceğinden korkan vatandaşlar evlerinden taşınmak zorunda kalacakları korkusunu yaşıyorlar.
 

Fırsat Projeleri