Emlak Vergisi Nedir? 

Emlak vergisi nedir? Emlak vergisi nasıl ödenir? Gibi sorularınız için işte emlak vergisi ile ilgili merak edilenler...

Emlak Vergisi Nedir? 
15.06.2017 - Perşembe

Ev almak isteyenlerin karşısına çıkan, emlak vergisi nedir? Emlak vergisi nasıl ödenir? Emlak vergisi nasıl sorgulanır? Emlak vergisi başvurusu nasıl yapılır? Gibi sorular oldukça kafa karıştırıcı gibi görünse de oldukça basit işlemlerdir. Şimdi emlak vergisi ile ilgili merak edilenleri inceleyelim…

Emlak Vergisi Nedir? 

Emlak vergisi, taşınmaz mal sahiplerinin, taşınmazlarının varlığı için devlete ödedikleri vergi türüdür. Belediyeler tarafından 1986 yılından bu yana tahsil edilen emlak vergisi yıllık olarak ödenmektedir. 

Emlak Vergisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi başvurusu yapmak için mal sahibinin gayrimenkulün bulunduğu belediye giderek başvurması gerekiyor. Mal sahipleri başvuru için gereken belgelerle birlikte belediyeye gidip belediyelerden verilen formu doldurdukları takdirde başvuru yapmış oluyor. Emlak vergisi başvurusu için gereken belgeler ise şöyle: 

  • Vergi numarası ve T.C. kimlik numarası,
  • Tapu fotokopisi,
  • Binanın bulunduğu açık adres,
  • Binalar için yapı kullanma izin fotokopisi,
  • Beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi.

Emlak Vergisi Nasıl Sorgulanır? 

Emlak vergisi sorgulama işlemleri internet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. Emlak vergisi sorgusu için Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti ile internet üzerinden kolayca sorgu yapmak mümkün.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır? 

Emlak vergisi hesaplama işlemi konut, arsa, arazi ve işyerleri için farklı oranlarda yapılıyor. Vergi yılı içinde asgari rayiç değerler üzerinden hesaplanır. Emlak vergileri taşınmazın bulunduğu belediyeye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Büyükşehir belediyelerinde emlak vergileri normal vergilere göre 2 kat olarak ödenmektedir.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir? 

Emlak vergisi nasıl ödenir? Emlak vergisi nereye ödenir? gibi sorular mal sahibi olan herkesi ilgilendiriyor. Emlak vergisi ödemesi yapılabilmesi için belediyeye gidilebileceği gibi, PTT ile havale ile ya da emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak da ödeme yapılabiliyor. 

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir? 

Emlak vergisi ödemeleri yıl içerisinde Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere 2 taksit halinde gerçekleştirilir.

Emlak Vergisi Gecikirse Ne Olur? 

Emlak vergisi ödemeleri geciktiği takdirde emlak vergisi gecikme zammı uygulanıyor. Zamanına ödenmeyen emlak vergileri için mal sahipleri, 6183 Sayılı Kanun hükmüne göre tespit edilen oranda gecikme cezası ödemek durumunda. 

Emlak Vergisi Ödenmezse Ne Olur? 

Emlak vergisi taksitleri ödenmediği takdirde aylık bazda hesaplanan gecikme zammı uygulanmaktadır. Bu zam ise aylık yüzde 1.40 oranına karşılık gelmektedir.

Fırsat Projeleri