Emlak Vergisi Artışı Söz Konusu Değil

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, emlak vergisinde yüzde 400 artış olacağına ilişkin haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Emlak Vergisi Artışı Söz Konusu Değil
25.07.2017 - Salı

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, emlak vergisinde yüzde 400 artış olacağına ilişkin haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Beşiktaş’ta bazı bölgelerdeki emlak vergilerinde yüzde 400’ü aşan artışlar yaşandığı iddialarının ardından Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar açıklamalarda bulundu. Basında sokak rayici bedellerinin, emlak vergisi bedelleri şeklinde yansıtıldığını kaydeden Hazinedar, Beşiktaş’taki konutlarda emlak vergilerindeki ortalama artışın iddia edildiği gibi yüzde 400 olmadığını yüzde 50-60 oranında olduğunu söyledi.

Değerlemelerin geniş bir komisyon tarafından belirlendiğine dikkat çeken Hazinedar, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Yasal mevzuatın yanlışlığından kaynaklanıyor. Sanki tek yetkili belediyelermiş gibi bir algı ortaya çıkıyor. Belediyelerin veya komisyonların ne kadar çalışırlarsa çalışsın gayrimenkul değerlemesiyle ilgili hakkaniyetli bir belirleme yapmaları mümkün değil. Türkiye’de sermaye piyasasından yetkilendirilmiş gayrimenkul değerleme şirketleri var ve biz bu komisyonun belirlediği gayrimenkul değerleme sürecini onlarla birlikte gerçekleştirdik.

SPK’dan yetkilendirilmiş gayrimenkul değerleme şirketleri, özellikle Beşiktaş’ta yapılan icra, gayrimenkul satışları ve kamulaştırma mahkeme kararlarını hepsini bir araya getirerek bize altyapı hazırladı. Biz onlar üzerinden de ciddi indirimler yaparak Emlak Takdir Komisyonu’nda bulunan iki üyemizle bu çalışmaya katkı sunduk. Beşiktaş’ta belki bir kaç istisna dışında hiçbir şekilde yüzde 400-500 artışlar söz konusu değil.

Genelde ortalama yüzde 50-60 civarında, ticarilerde yüzde 100-200 arasında artış gerçekleşti. 4 yılda bir gerçekleşmesinin nedeni gayrimenkullerin değerleri 4 yılda, her bir yıllık periyodda devletin belirlediği yeniden değerleme oranları çerçevesinde artış yapılıyor. 4 yıl geçtikten sonra gayrimenkul değerleri, piyasanın genel işleyişi dışında o bölgede farklı artışlar gösterebilir. 4 yılda bir yeniden değerleme oranları dışında gayrimenkulün emlak rayiç bedelini belirleme ihtiyacı doğar. O yüzden yasal düzenleme 4 yılda bir bu yetkiyi Emlak Takdir Komisyonlarına verdi. Keşke sadece yerel yönetimlere verse..”

Fırsat Projeleri