Emlak Siteleri Katma Değer Yaratmalı

Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden rekabet ve gelişen teknolojiyle birlikte emlak sitelerinin iş modellerini geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Emlak Siteleri Katma Değer Yaratmalı
20.09.2017 - Çarşamba

Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, rekabet ve gelişen teknolojiyle birlikte emlak sitelerinin iş modellerini geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Emlak sitelerine ilişkin görüşlerini dile getiren Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, 2005 yılında kurulup 2011 yılında halka arz edilen ve ABD’nin en büyük emlak ilan sitesi olan Zillow'un da bugün 8 milyar dolar gibi bir değerlemeye sahip bulunduğunu belirterek, aynı şirketin en büyük rakibi Trulia’yı 3,5 milyar dolara satın aldığını kaydetti. 

Zillow’un; Streeteasy gibi çok sayıda rakip ve girişim satın almış olmasının da ayrıca dikkat çektiğini vurgulayan Tuğra Gönden, "Yeni bir gelir modeli olarak sitelerini ziyaret eden kullanıcıların gayrimenkul arayış bilgilerini gayrimenkul aracılarına satmaları New York gayrimenkul dünyasında ciddi ses getirmişti. Bu durum emlak sitelerinin artan rekabet ve gelişen teknoloji ile birlikte iş modellerini geliştirmeleri gerektiğini de bizlere hatırlatıyor. Satılık ve kiralık gayrimenkulleri yayınlamak artık yetmiyor, mutlaka katma değer yaratmak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

İş dünyasının her alanında değişim için katalizör olmayı sürdüren teknolojinin gayrimenkul sektörüyle buluşmasıyla yeni bir ekosistem ortaya çıktığını aktaran Tuğra Gönden, "Araştırmalar, 2016 yılında 277 gayrimenkul teknolojisi girişimine toplam 2,7 milyar dolar yatırım yapıldığını ortaya koyuyor. 2017’de bu rakamın 3 milyar doları aşacağı öngörülüyor" şeklinde konuştu.

2017 yılında izlenmesi gereken 5 gayrimenkul teknolojisi girişimine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada Gönden, 2017 yılında izlenmesi gereken 5 gayrimenkul teknolojisi girişimi olduğunu belirterek, bu teknoloji girişimlerinin Cadre, Redfin, Zillow, WeWork ve Opendoor olduğunu aktardı.

CADRE DİĞERLERİNDEN YATIRIM PAYININ SATIŞI İLE AYRILIYOR

Gönden, Cadre'ye ilişkin de yatırımcıların ticari bir mülk üzerinden küçük hisseler satın almasını sağlayan Cadre’nin diğer platformlardan ayrıştığı konunun ise yatırım payının satışı ile ilgili olduğunu söyledi.

Cadre’nin bu konudaki vizyonunun pay satışları ile ilgili online borsa kurmak olduğunu kaydeden Gönden, "Yakın zamanda Türkiye’de çok konuşulan gayrimenkul sertifika sisteminin ticari gayrimenkul için ve online hali olarak da düşünebilirsiniz. Haziran ayında 65 milyon dolar yatırım alarak şirket değerlemesi 800 milyon dolara ulaştı" ifadelerini kullandı.

Redfin'e ilişkin de açıklamalarda bulunan Gönden, 2004 yılında kurulan Redfin’in iş modeli teknolojiden ziyade hibrit teknoloji destekli bir gayrimenkul aracılığı modeli olduğunu aktararak, konut sektöründe faaliyet gösteren bu girişimin maaşlı gayrimenkul danışmanı çalıştırdığını ve geliştirdikleri teknoloji sayesinde daha düşük komisyon ücretleri sunabildiğini belirtti.

Tuğra Gönden, gayrimenkul aracılığı dışında mortgage aracılığı ve doğrudan konut satın alma ve satma hizmetleri de sunmayı planlayan bu girişimin, kuruluşundan beri hiç kara geçememiş olmasının ve yakın zamanda sektörün ilk halka arzını gerçekleştirmiş olmasının dikkat çekici olduğunun altını çizerek, halka arzın diğer girişimler için önemli bir emsal teşkil edeceğini aktardı.

WEWORK HAZIR OFİS VE ORTAK ÇALIŞMA ALANLARI SUNAN BİR GAYRİMENKUL ŞİRKETİ

WeWork'la ilgili de değerlendirmelerde bulunan Gönden, paylaşım ekonomisinin en önemli yapı taşlarından biri olan ortak çalışma alanının hızla yayılmaya devam ettiğini bildirdi. Alanında dünyanın en geniş ağına sahip olan WeWork'ün aslında teknoloji şirketinden ziyade teknoloji destekli esnek hazır ofis ve ortak çalışma ortamları sunan bir gayrimenkul şirketi olduğunu belirten Tuğra Gönden, 2010 yılında kurulan ve bu dikeyin en önemli oyuncusu olan WeWork'ün aylık ortalama 650 dolarlık üyelik ücreti olduğunu söyledi.

Fırsat Projeleri