Emeklilik Fonları Da Gayrimenkul Fonuna Yatırım Yapacak

Albaraka Gayrimenkul Portföy Genel Müdür Yardımcısı Avşar Sungurlu, emeklilik fonlarının gayrimenkul sektörünü daha da büyüteceğini söyledi.

Emeklilik Fonları Da Gayrimenkul Fonuna Yatırım Yapacak
21.09.2017 - Perşembe

Albaraka Gayrimenkul Portföy Genel Müdür Yardımcısı Avşar Sungurlu, emeklilik fonlarının gayrimenkul sektörünü daha da büyüteceğini söyledi.

4. Islamic Finance News (IFN) Türkiye Forumu, Borsa İstanbul'da gerçekleşti. REDmoney etkinlik grubu tarafından düzenlenen, İslami bankacılık alanında sektör uzmanları ve profesyonelleri ağırlayan IFN Türkiye Forumu'nda, Katılım Bankacılığı alanında İslami finans fırsatlarının incelendiği ve pazar eğilimlerinin tartışıldığı programda konuşan Albaraka Gayrimenkul Portföy Genel Müdür Yardımcısı Avşar Sungurlu, sektörün 800 milyon dolar büyüklüğe ulaştığının altını çizdi.

Avşar Sungurlu, Albaraka Türk bünyesinde de bunun yaklaşık yarısının yönetildiğinden bahsederek, yakın zamanda oldukça gelişme gösteren gayrimenkul fonlarına 2018 itibarıyla zorunlu olarak emeklilik fonlarının da yatırım yapılacağnı ve bunun etkisiyle sektörün daha da büyüyeceğini dile getirdi.

GAYRİMENKUL FONUNUN BÜYÜKLÜĞÜ 800 MİLYON DOLAR

Gayrimenkul sektörüne yönelik açıklamalarını sürdüren Avşar Sungurlu, Albaraka Türk olarak odaklandıkları noktanın gayrimenkul fonları olduğunu belirterek, "Gayrimenkul fonlarının büyüklüğü 800 milyon dolar civarında, bunun yarısını da bankamız bünyesinde faaliyet gösteren Albaraka Portföy yönetiyor. Geçtiğimiz yıllarda birçok yeni finansal ürün ve bunlara ilişkin düzenlemeler gündeme geldi. Bunların bazıları başarılı olurken bazıları ise başarısız oldu. Gayrimenkul yatırım fonları son yılarda dikkat çeken az sayıdaki sermaye ürününden biri olmuştur. Tüm bu süreç içerisinde gayrimenkul fonlarındaki gelişmenin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz" şeklinde konuştu.

2018 YILINDA ZORUNLULUK GETİRİLECEK

Emeklilik fonlarının bir kısmının 2018 itibarıyla zorunlu olarak gayrimenkul fonlarına yatırım yapacağını aktaran Sungurlu, "Fon ihraççılarından bir kısmı bunun için fon ihraç ediyor. Şu anda gayrimenkul fonları gayrimenkul projelerine yatırım yapamıyor. Aslında en kârlı alanlardan da maalesef bu nedenle yararlanılamıyor. Bu alanda düzenlemeler yapılabileceğini ve yapılacak bu düzenlemelerle yatırımcılara daha cazip geleceğini düşünüyoruz"  diye konuştu.

Sungurlu, gayrimenkul fonlarının emeklilik fonlarının büyük bir parçası olmayacağını ve yüzde 10-20 aralığında kalacağını tahmin ettiğini de kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı: "Düzenlemede önemli nokta emeklilik fonlarının gayrimenkul fonlarının büyümesini teşvik edecek olmasıdır. Gayrimenkul fonlarının emeklilik fonlarıyla daha da büyüyeceğine inanıyoruz"

Fırsat Projeleri