Emekliler Emlak Vergisi Öder Mi?

Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur emeklileri, emlak vergisi öder mi? İndirimli emlak vergisi imkanından yararlanabilir mi? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Emekliler Emlak Vergisi Öder Mi?
10.08.2017 - Perşembe

Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur emeklileri, emlak vergisi öder mi? İndirimli emlak vergisi imkanından yararlanabilir mi? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Ülkemizde emekli maaşıyla geçinmeye çalışan emeklilerin zor şartlarda yaşadıklarını her gün duyuyoruz. Aldıkları maaştan başka geliri olmayan emekliler sahip oldukları ev için emlak vergisi öder mi? Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklileri brüt 200 metreyi aşmayan konuta sahip ise sıfır oranlı bina vergisi imkanından yararlanabiliyor.

Emekli maaşı alıp ek iş yaparak gelir elde eden emekliler emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Ancak faiz ve repo gibi geliri olan emeklilerin geliri 30.000 TL'ye kadar ise emlak vergisi avantajından yararlanabiliyor. Bu durumda 2017 yılında emlak vergisi ödemeleri gerekmiyor. İki ayrı konuta sahip olan emeklilerin her iki konut için de emlak vergisi ödeme zorunluluğu bulunuyor. Toplam büyüklükleri 200 metrekarenin altında da üstünde de olsa emlak vergisinin ödenmesi gerekiyor. 

YAZLIK EVE SAHİPSE VERGİ ÖDER Mİ?

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınan emekli maaşına ilaveten eşten dolayı ölüm aylığı alan emeklilerin sıfır oranlı bina vergisinden yararlanması mümkündür. Başka geliri olmayan sahip olduğu konutu kiraya verip kendi de kirada oturan emekliler de indirimli vergi oranından yararlanabilir. Emeklinin, kendi tek evini kiraya verip eşine, oğluna ya da kızına ait evde oturduğunda ise indirimli emlak vergisinden yararlanamıyor. 

Emekliler tek evleri harcinde yazlık bir eve sahipse emlak vergisi ödeme yükümlülükleri bulunur. Ancak emekli 200 metrekareyi geçmeyen yazlığında daimi olarak oturuyorsa ve bu onun tek konutu ise sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanması mümkündür.

Fırsat Projeleri