Eğitimli Yabancının Ev Alması Kolaylaşacak

Türkiye’den ev alan eğitimli yabancıların daha kolay ev alabilmesi konusu bakanlık gündeminde…

Eğitimli Yabancının Ev Alması Kolaylaşacak
15.09.2017 - Cuma

Dünya Gazetesi köşe yazarı Leyla İlhan, bugünkü yazısında eğitimli yabancı vatandaşların daha ucuza konut alması konusunu kaleme aldı.  İşte o yazı…

Yabancılara, Türkiye’den 1 milyon dolar yerine 250 bin dolara gayrimenkul alıp vatandaş olma hakkı verilmesi bakanlık gündemine taşındı.

Turkuaz Kart Sistemi Planlanıyor

Türkiye bu yılın başında çıkardığı yasayla 1 milyon dolarlık ev alan yabancılara vatandaşlık hakkı vermeye başladı. Gayrimenkul firmaları tarafından vatandaşlık rakamı yüksek olduğu için eleştirilen bu sistem bir kez daha bakanlığın gündeminde.

Gündemde olan konu Türkiye’de ev alacak eğitimli yabancıya daha ucuza vatandaşlık verilmesi yönünde. Daha çok Amerika’daki green kart gibi bir çalışma olması beklenen Turkuaz Kart sistemiyle Türkiye’den ev alacak mimar mühendis, doktor, bilim insanları ve sporcular gibi yabancılara vatandaşlık verilmesi planlanıyor. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü karşılamayı amaçlayan bu çalışma kapsamında bu kesime, Türkiye’den 1 milyon dolar yerine 250 bin dolar gibi rakamlara gayrimenkul alıp vatandaş olma hakkı verilmesi bekleniyor.

Fırsat Projeleri