Ege'nin İncisi İzmir'e Dev Yatırım

İzmir'deki 7 sanayi sitesi sosyal donatı alanları ve AVM'ler yapılarak kentin nefes alması sağlanacak.

Ege'nin İncisi İzmir'e Dev Yatırım
24.08.2017 - Perşembe

İzmir'deki 7 sanayi sitesi sosyal donatı alanları ve AVM'ler yapılarak kentin nefes alması sağlanacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün geçtiğimiz günlerde İzmir'deki küçük sanayi sitelerine ilişkin yaptığı açıklama, müteahhitleri heyecanlandırdı.

Bakan Faruk Özlü, geçtiğimiz günlerde İzmir içinde kalan küçük sanayi sitelerinin kent merkezi dışına taşınacağını ve bu alanlara alışveriş merkezleri ile lüks konutların yapılacağını açıklaması, İzmir'de de gözleri kent içindeki 7 sanayi sitesine çevirmişti.

108 bin ila 690 bin metrekare büyüklükte olan sanayi sitelerinde sosyal donatı alanları ve AVM'ler yapılarak kentin nefes alacağı bölgeler oluşturulması planlanıyor.

20 MİLYARLIK YATIRIM GELEBİLİR

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan uzmanlar da projenin arsa üretmede sıkıntı yaşayan İzmir için bir kurtuluş olacağını dile getirirken bölgeye 20 milyar liralık bir yatırımla 35 bin konut ile 15 bin dükkan yapılabileceğini ifade ediyor.  Sanayi sitesi yönetimleri sessizliğini korurken gelecek tekliflerin önemli olduğu belirtiliyor.

Kentte Buca, Çiğli ve Bornova'daki 7 sanayi sitesinin 2 milyon metrekareye yaklaşan alanı müteahhitleri de harekete geçirdi. Söz konusu projeler, TOKİ  tarafından yapılabileceği gibi ihaleyle özel firmalarına da imkan tanınabilecek.

Konuya ilişkin açıklama yapan Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, İzmir'deki arsa sıkıntısını anımsatarak,  söz konusu alanların dönüşüme açılacak olmasının İzmir ve inşaat sektörü açısından oldukça önemli olduğunu söyledi. 

Necip Nasır, bu bölgelere yaklaşık 40 bin konutun yapılabileceğini, tahmini büyüklüğün ise 22 milyar TL'ye ulaşabileceğini kaydetti. 

Oto Tamircileri Odası Başkanı ve 1. Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Heppekcan da "1.,2. ve 3. sanayi siteleriyle ilgili çalışmamızı başlattık. Kemalpaşa'daki lojistik köy projesinde 1000 dönümlük alan atıl durumda. Bu bölümün tahsisi için başvurularımız tamamlandı.  Ankara  ile görüştük. 3 sanayi sitemizden yaklaşık bin dükkan çıkıyor. Esnafımız en küçük dükkanın 250 metrekare olacağı daha modern daha çağdaş bir ortama geçmiş olacak" diye konuştu.

KREDİ DESTEĞİ SAĞLANACAK

 Kredi desteği sağlanacağı müjdesini de veren Heppekcan, "10 yıl vadeli yüzde 5 faiz ve inşaat bittikten sonra ödeme imkanları var. 1 yıl içinde inşaata başlayıp 2020'de 3 sanayi sitemizi taşımayı planlıyoruz"  şeklinde konuştu.
 

Fırsat Projeleri