Ege Ve Akdeniz Yazlık Konut Fiyatları

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, turizmdeki hareketliliğin Ege ve Akdeniz'deki yazlı fiyatlarını artırdığını söyledi.

Ege Ve Akdeniz Yazlık Konut Fiyatları
25.09.2017 - Pazartesi

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, turizmdeki hareketliliğin Ege ve Akdeniz'deki yazlı fiyatlarını artırdığını söyledi.

Ege ve Akdeniz'deki tatil bölgelerinde yer alan gayrimenkullerin değerlenmesi konusunda araştırma gerçekleştiren  Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB) iştiraki TSKB Gayrimenkul Değerleme'de Genel Müdür Makbule Yönel Maya, sonuçları açıkladı.

Makbule Yönel Maya,  son yıllarda gayrimenkul sektörünün en dinamik illeri arasında yer alan İzmir'in deniz ve doğa ile olan ilişkisi, sosyal ve kültürel yapısı, turizm potansiyeli gibi nedenlerle tercihlerde üst sırayı aldığını belirterek, bu ilin Anadolu'dan göç almaya devam ettiğini dile getirdi.

İZMİR KONUT SEKTÖRÜNDE POZİTİF HAREKETLİLİK YAŞIYOR

İzmir'de son dönemde gerçekleşen ve planlanan altyapı yatırımlarıyla paralel olarak konut sektöründe de pozitif bir hareketlilik yaşandığını ifade eden Maya, son bir yılda il genelinde satılık ve kiralık konut fiyatlarında en çok artışın Urla'da yaşandığını vurguladı.

İKİNCİ EL KONUT PİYASASI DA ARTIYOR

Özellikle metropol yaşamından bunalarak İzmir'e göç eden İstanbul ve Ankaralıların tercih ettiği Urla'da sıfır ve ikinci el konut piyasasında önemli bir artış yaşandığının altını çizen Makbule Yönel Maya, Urla'nın İzmir kent merkezine, Çeşme'ye ve denize olan yakınlığının, doğa ile uyumlu düşük yoğunlukta yerleşim dokusunun, kent merkezi ile olan güçlü ulaşım bağlantısının tercih edilmesinde en büyük etken olduğunu söyledi.

İzmir genelinde satılık ve kiralık yeni konut fiyatlarında geçen yıla göre ortalama yüzde 10-15 artış gerçekleşirken Urla ilçesinde bu oranın, genellikle villaların yoğun olduğu Kekliktepe bölgesinde yüzde 55-60, Çeşmealtı bölgesinde yüzde 50-55 ve Kalabak bölgesinde yüzde 30-35'lere yükseldiği bilgisini veren Maya, "Bu yükselişin temel dinamiği bölgenin İzmir il merkezine olan yakınlığıdır" dedi.

DİDİM KONUT FİYATI ARTIŞINDA ÖNE ÇIKIYOR

Aydın'da ise Didim'in konut fiyatlarındaki artışlarla dikkat çektiğini belirten Maya, geçmiş dönemde yabancı turistlerin yaygın olarak tercih ettiği Didim'de halen yaz döneminde yaşayan birçok yabancı turist bulunduğunu dile getirdi.

YAZLIK BÖLGELERDE FİYATLAR ARTIYOR

Maya, son bir yılda özellikle Altınkum ve Efeler bölgesinde yeni konutlarda yüzde 25-35'lik bir fiyat artışı yaşandığını kaydederek, yeni konut fiyatlarındaki artışın en önemli sebebinin bölgedeki imarlı arsa arzının azalması olduğunu aktardı.

"Arsa fiyatlarında ise benzer bir artış Denizköy bölgesinde yaşanmıştır. Bu bölgede 2016-2017 yılları arasında arsa fiyatlarında ortalama yüzde 40-50'lik bir fiyat artışı yaşanmıştır" diyen Maya, sahip olduğu doğal ve kültürel değerlerle turizm sektöründe öncü olan Antalya'da son yıllarda turizmde yaşanan daralmanın gayrimenkul sektörüne de belirli bir oranda negatif etkisi olduğunu ifade etti.

TURİZM VE KONUT FİYATI İLİŞKİSİ

Maya, turizm ve konut fiyatı arasındaki ilişkiye de değinerek, bu yıl yaz aylarında turizmdeki hareketliliğin pozitif yönden gayrimenkul sektörüne de yansıdığını anlattı. Antalya genelinde son bir yılda satılık ve kiralık konut fiyatlarında yüzde 5-10 artış yaşanırken, bu oranın Konyaaltı ilçesinde yüzde 30'lara kadar çıktığı bilgisini paylaşan Maya, özellikle tatilcilerin tercih ettiği Uluç ve Gürsu'da yüksek artış görüldüğünü, Siteler bölgesinde artış oranının yüzde 25 civarında gerçekleştiğini kaydetti.

TURİZM HAREKETLİLİĞİ İLE YAZLIK FİYATLARI PARALELLİK GÖSTERİYOR

Turizmdeki canlanmanın yazlıklara talebi artırdığına dikkat çeken Maya, "Bu bilgilerden hareketle, turizmde hareketliliğin başlamasıyla Ege ve Akdeniz'deki yazlık fiyatlarının normal gayrimenkullerden daha fazla arttığını, bu artış oranının yer yer ortalamanın 2-3 katına kadar ulaştığını görüyoruz. Son bir yılda İzmir genelinde satılık ve kiralık konut fiyatları ortalama yüzde 10-15 artarken, yazlık olarak tercih edilen Urla'da bu rakam yüzde 55-60'lara ulaşmış durumda. Aydın genelinde değişim gözlenmezken turistlerin yoğun olarak tercih ettiği Didim'de artış oranı yüzde 50'lerde. Antalya genelindeki yüzde 5-10 yükselişin, tatilcilerin tercihi Konyaaltı'nda yüzde 30'lara kadar çıktığını gözlemledik" diyerek sözlerini tamamladı.

Fırsat Projeleri