Düşük Gelirlilere Gayrimenkul Alma Fırsatı

Türkiye Finans Forumu'nda konuşan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, gayrimenkul sertifikasının düşük gelirlere ev alma imkanı vereceğini söyledi.

Düşük Gelirlilere Gayrimenkul Alma Fırsatı
07.12.2017 - Perşembe

Türkiye Finans Forumu'nda konuşan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, gayrimenkul sertifikasının düşük gelirlere ev alma imkanı vereceğini söyledi. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Türkiye Finans Forumu'nda yaptığı konuşmada, gayrimenkul sertifikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bu sertifikanın bir sermaye piyasası aracı olduğunu, daha önceki yıllarda da denendiğini aktaran Başkan Altan Elmas, geçen yıl SPK'nın gayrimenkul sertifikasını yeniden düzenleyerek bir projede TOKİ ile arzını gerçekleştirdiğini aktardı. 

Altan Elmas, KONUTDER olarak bu konuda çeşitli tespitleri olduğunu, sektörün taleplerini ve işleyişlerle ilgili talepleri Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş'a arz ettiklerini belirterek, geçen haftalarda tebliğin yeni halinin yayınlandığını bildirdi.

CEBİNDE 5 - 10 BİN TL OLAN DA SİSTEME GİRİYOR

Yeni tebliğde taleplerinin büyük kısmının dikkate alındığını kaydeden Elmas, "Sektör temsilcileri olarak bize göre önümüzdeki dönemde gayrimenkul sertifikası bir araç olabilir. Bunun iki yönü var. Konut alıcıları açısından konut alım aracı olabilir. Bir de konutun değer artışından istifade etmek isteyenler için yatırım aracı olabilir. Geliştiriciler açısından da hem finansman hem de satış açısından önemli. Banka kredileri sektörü bir yere kadar destekliyor. Finansal kredilerle bir yere kadar. Bu anlamda gayrimenkul sertifikası çok geniş bir tabana yayılma imkanı veriyor. Cebinde 5-10 bin lira olan birisini bile sisteme alabiliyoruz" şeklinde konuştu.

Şu anda 150 - 200 bin liranın altında konut olmadığını, konut almak isteyen bir kişi bu parayı gözden çıkartacağını kaydeden Elmas, bu kadar parası olmayanın ise yarısını vererek, kalanını da 8-10 yıl vadeyle ve en az yüzde 45-50 faizle ödeyeceğini, bu şekilde konut yatırımı yapacağını aktardı.

Altan Elmas, gayrimenkul sertifikası ile milyonlarca insanın sertifika alarak konut yatırımı yapabileceğini ifade ederek, lansman dönemi indirimine denk getirip sertifika alacak kişinin bu indirimden yararlandırabileceklerini aktardı.

FAİZ ÖDEMEDEN KONUT ALINABİLECEK

Sertifika sayesinde üreticinin finansman ihtiyacının karşılanacağını ifade eden Elmas, farklı projeler arasında sertifika taşınma ihtimali olduğunu, yaptıkları araştırmalara göre 9 yıl içerisinde bir tüketicinin faiz ödemeden sertifikalarla konut alabileceği bilgisini verdi.

Fırsat Projeleri