Dünyanın İlk Biyolojik Evini, Danimarkalılar Yaptı!

Gayrimenkul sektörü, her gün biraz daha kullanım cazibesini  arttırarak ve kar marjını yükselterek büyümeye devam ediyor. Öte yandan, Biyolojik Ev’ler üzerindeki çalışmalarda hızla sürüyor. OECD‘nin Environment at a Glance 2015 raporu verilerine göre; atık geri dönüşümünün sağlanması konusunda Almanya yüzde 65  oranıyla,  en başarılı  ülke durumunda.

Dünyanın İlk Biyolojik Evini, Danimarkalılar Yaptı!
04.12.2017 - Pazartesi

Gayrimenkul sektörü, her gün biraz daha kullanım cazibesini  arttırarak ve kar marjını yükselterek büyümeye devam ediyor. Öte yandan, Biyolojik Ev’ler üzerindeki çalışmalarda hızla sürüyor. OECD‘nin Environment at a Glance 2015 raporu verilerine göre; atık geri dönüşümünün sağlanması konusunda Almanya yüzde 65  oranıyla,  en başarılı  ülke durumunda. Ancak, Danimarkalılar Biyolojik evi yaptı bile.

Ülkemizde çevre dostu binaların inşası konusunda çalışmalar sürüyor ise de, bu yöndeki çalışmalara rağmen, sıralamada parlak bir durumda olduğumuzu söylemek pek mümkün değil. Kuzey Avrupa ülkelerinden Danimarka söz konusu listedeki başarı skalası ile her an Almanya’nın bu alanda yakaladığı başarıyı elden alabilecek potansiyele sahip.

Öyle ki, Danimarkalı firma Een til Een, dünyanın ilk  biyolojik evini  tanıttı bile. Bir çok ülkenin kıyasına rekabet ettiği, çevre dostu yapılaşmaya yöneldiği bir dönemdeyiz. Danimarkalı tasarımcılar, ilk  biyolojik evi  tasarlarken tarım atıklarını örneğin; çimen, saman ve yosun gibi çiğ inşaat malzemelerinden yararlandı. Çevre dostu olarak planlanan biyolojik evini yapımında kullanılan her türlü malzeme son derece dikkatli bir biçimde seçildi. Çevreye zarar vermeyecek biçimde planlanan ve inşa edilen evin çevreye etkisi 0 olarak tespit edildi.

Danimarkalılar İlk Biyolojik Evin Sahibi!

Tarımsal atık malzemelerden yapılan evin her sürecinin Danimarka Ekolojik İnşaat Çevre Fonu tarafından desteklendiğine vurgu yapılan Inhabitat’ta, tasarlanan projenin aynı zamanda sürdürülebilirlik  stratejisi çerçevesinde oluşturulduğuna dikkat çekildi. Ev yapımında ham madde olarak yalnızca, yakılmak için kullanılan ot ve saman ile yosun höyükleri kullanıldı.

Danimarkalı mimarlar, ilk  biyolojik evi  inşaat sürecinde doğanın kurallarına göre hareket etti ve  evin tipik bir beton temel üzerine inşa etmek yerine, vinç kazıkları üzerine inşa planladı. Bu ayrıntıdan dolayı aynı zamanda mobil bir fonksiyon kazanan ev, istenildiğinde araziye zarar vermeden bir başka yere taşına bilecek veya kaldırılabilecek. Kısacası ev hem konforlu ve hem de çevre dostu olarak oldukça zarif bir mimariye sahip.

Fırsat Projeleri