Dünyanın En Güvenilir Yatırım Ülkeleri Arasında Türkiye İlk Sıralarda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamada; "Türkiye dünyanın en güvenilir yatırım yapılabilir ülkelerin başında geliyor" dedi.

Dünyanın En Güvenilir Yatırım Ülkeleri Arasında Türkiye İlk Sıralarda
03.08.2017 - Perşembe

Enerjide tarihi bir dönüm noktası olarak görülen YEKA Rüzgar Enerjisi ihalesinin yapılmasıyla birlikte Türkiye'de enerji alanında dev bir adım atılmış oldu.

YEKA Rüzgar Enerjisi ihalesinin sonuçlanmasının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak canlı yayında önemli değerlendirmelerde bulundu.  Bakan Albayrak, "Tarihi bir sürecin başlangıcı olan bu kritik gün başarıyla sonuçlandığını, Bakanlığa gelinen ilk günden bu yana bu ihale sürecini, Türkiye için bir milat olan bu süreç boyunca Bakanlık'ta çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Tarihi bir güne tanıklık ediyoruz. Türkiye enerji piyasaları milli ve yerli enerji politikaları noktasında. Yerli ve yenilebilir enerji kaynaklarını destekleyen bir süreci başlattı. Bugünün bir milat olmasıyla bu hedefleri daha da ileri taşıyacağız. Milli enerji ve maden politikası kapsamında Mart ayında bu yerli ve yenilebilir kaynaklarında güneşte attığımız adımı bugün rüzgarda yaptık. Dünyadaki en büyük 10 teknoloji üreticisi firmanın 8 tanesinin katılımıyla, tamamen açık, şeffaf ve çok kıyasıya bir rekabetin olduğu bir ihale süreciyle enerjide Türkiye'de yeni bir dönemi başlattık. Bunun en önemli adımlarından birtanesi, düne kadar rüzgarda 10.3 sent yerli katkı payıyla rügar / KWsaat alım maliyeti, bugünkü ihaleyle, 3.48 sente düşerek, benzer ihalelerde bir dünya rekoru gerçekleştirilmiştir. Ben bununla gurur duyuyorum." şeklinde konuştu.

Bakan Albayrak sözlerine şöyle devam etti; "Hakikaten ortaya çıkan netice Türkiye'nin enerji ve ekonomi piyasalarının kadar güçlü ve geleceğe sağlam adımlarla yürüdüğünü ortaya koyan, altını çok net biçimde çiziyorum dünyaya ifade eden bir netice ortaya çıkmıştır. Dünyada neler yaşanırsa yaşansın, krizler ve bölgesel ne kadar problemler olursa olsun, Türkiye dünyanın en güvenilir yatırım yapılabilir ülkelerin başında geldiğini bu ihaleyle, bu neticeyle, bir kez daha ortaya koymaktan dolayı, ülkem adına, Cumhurbaşkanımız adına, milletimiz adına büyük gurur duydum." ifadelerini kullandı.

Fırsat Projeleri