Devremülk Sahibinin Hakları Nelerdir?

Ülkemizde pek çok kişi devremülk yöntemiyle ev sahibi oluyor. Peki, devremülk yöntemi nedir? Devremülk sahibinin hakları nelerdir?

Devremülk Sahibinin Hakları Nelerdir?
29.08.2017 - Salı

Ülkemizde pek çok kişi devremülk yöntemiyle ev sahibi oluyor. Peki, devremülk yöntemi nedir? Devremülk sahibinin hakları nelerdir? 

Devremülk sahibinin haklarından bahsetmeden önce devremülkün tanımını yapmakta fayda var. Devremülk nedir? Devremülk, belirli tarihlerde yılın 15 günlük veya daha uzun bir diliminde satın alınan konut ve tatil amaçlı taşınmazlardır. Diğer bir ifadeyle; mesken olarak kullanılmaya elverişli bir yapıdan/bağımsız bölümden, yılın belli dönemlerinde ve müşterek mülkiyet payına bağlı olarak yararlanmak üzere kurulan bir irtifak hakkı içeren gayrimenkul mülkiyetidir. 

Devremülk satın alan kişiler bazen sorun yaşayabiliyor. Sözleşme maddelerinin açık ve net şekilde belirtilmemesi, satın alan kişilerin devremülkten memnun kalmaması gibi sorunlar zaman zaman yaşanmaktadır. Peki Devremülk sahibinin hakları nelerdir? Devremülk sözleşmesi nasıl yapılır?

Devremülk satın alan kişinin hissesini satması, bağışlaması takas ve ipotek etmesi mümkündür. Hisse devredildiğinde, devremülk hakkı da bu hisseye bağlı olarak (kendiliğinden) yeni malike geçiyor.  Sözleşmede aksi kararlaştırılmamışsa devremülk sahibi, bu hakkın kullanımını başkalarına bırakabildiğinden dolayı, tesis edilecek intifa veya sükna hakkı ile kira sözleşmesinin de tapu kütüğüne tescili mümkün oluyor.

DEVREMÜLK İPTALİ NASIL YAPILIR?

Devremülk satın alan kişiler belli bir süre içinde cayma haklarını kullanabilir. Bazı firmalar kişilerin devremülk iade hakkı olmadığını iddia edebilir. Ancak Yargıtay Kararları doğrultusunda; tesisi yerinde görerek imzalanan devremülk sözleşmeleri 10 gün içerisinde feshedilebilir. Tesisi görmeden imzalanan devremülk sözleşmelerinin iptalinde ise bu süre 7 güne düşüyor. 

DEVREMÜLK TAPUSU NASIL ALINIR?

Devremülk ödemelerini bitiren kişiler gerekli evrakları tamamlayarak tapu sicil müdürlüğüne başvurabilir. Bu şekilde tapu işlemleri gerçekleştirilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus; tapuda sahip olunan dönemler yazmıyor. 
 

Fırsat Projeleri