Devlet Yeni İmar Yönetmeliğine Uyum İçin 3 Ay Verdi

Devlet, taşınmaz sahipleri ve inşaat sektörüne yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'ne uymaları için 3 ay verdi…

Devlet Yeni İmar Yönetmeliğine Uyum İçin 3 Ay Verdi
04.07.2017 - Salı

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören; Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'yle getirilen yapılaşma düzeni ile ilgili, daire sahiplerine, arsa sahiplerine ve İnşaat sektörüne,  uyum sağlaması için üç ay süre verdiğini söyledi. Öngören daire ve arsa sahipleri ile müteahhitlerin ruhsat alma yarışına gireceğini ifade etti.


Öngören; “Bu değişiklik ile arsa sahiplerine ve inşaat sektörüne 1 Ekim 2017'ye kadar üç aylık bir uyum süresi tanındı. İnşaat sektörü bu şekilde hazırlıklarını tamamlayıp ruhsatlarını eski yönetmeliklerine göre alabilecekler. Bu şekilde daha önce yapılmış olan daire büyüklükleri bozulmayacak.


1 Ekim 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde yaşanacak değişikliklerden bazıları şöyle:


-Stüdyo daireler ortadan kalkacak ve en küçük daire tipi minimum 28.5 metrekareden oluşan 1+1 daire şeklinde olacak.
- Daha az katlı binalar için taban alanına yönelik kurallar değişti. Bina arsada daha geniş taban alanına inşa edilebilecek.
-Konut projelerinde ve ticari projelerde kat yükseklikleri artırıldı. Kat yükseklikleri 3.60 metreye, ticari ofislerde 4 metreye çıkarıldı.
- Konutlarda teraslar bahçe olarak kullanılabilecek, teraslara havuz yapılabilecek.
-Hafriyat için yapı ruhsatı beklenmesine gerek kalmayacak.
-Emsal dışındaki alanların toplamı inşaat hakkının yüzde 30’unu aşamayacak.

Fırsat Projeleri