Darülaceze'ye Ne Olacak?

Taşınması uzun süredir gündemde olan Darülaceze’nin yeni adresi Kurtköy ve Arnavutköy’e bağlı Yassıören bölgesi olacak.

Darülaceze'ye Ne Olacak?
01.12.2017 - Cuma

Okmeyda'nında hizmet veren Darülaceze kurumu, en az 3 yıl daha aynı bölgede kaldıktan sonra Kurtköy ve Arnavutköy’e bağlı Yassıören bölgesine taşınacak.

Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’ın haberine göre, uzun süredir taşınacağı konuşulan Darülaceze, artık Kurtköy ve Arnavutköy’e bağlı Yassıören bölgesinde hizmet verecek. Darülaceze başkanı yaptığı açıklamada bunun olacağını resmi olarak ortaya koydu.

1895 yılında Sultan II. Abdülhamid Han tarafından Okmeydanı’nda kurulan 50’si çocuk, 504’ü yetişin olmak üzere toplam 554 kişilik yatak kapasitesine sahip olan Darülaceze’nin taşınacağı uzun zamandır konuşuluyordu.

En Az 3 Yıl Daha Okmeydanı’nda Hizmet Verecek

Kurumun yeni adresi Kurtköy ve Arnavutköy’e bağlı Yassıören bölgesi olacak. Yeni binalarda yatak kapasitesi 1500’e çıkacak. Tabiki bu kurumların sayısının artması ve yeni binalara taşınması önemli. Binanın inşaatının ise 2018’de başlaması planlanıyor. İnşaatın başlama ve tamamlama süresi düşünüldüğünde kurum en az 3 yıl daha Okmeyda’nındaki eski binasında hizmet verecek. 

Eski Binaya Ne Olacak?

Darülaceze’nin yeni adresine taşınması sonrası, 30 dönümlük araziye sahip olan yapı taşınmadan sonra nasıl değerlendirilecek. Kulislerde bu konuda duyduklarım ise binanın tarihi niteliğinde dolayı satışa sunulamayacağı yönünde. Bundan dolayı binanın turizm sektöründe değerlendirilme ihtimalinin yüksek olduğu dile getiriliyor.

Fırsat Projeleri