CNR Emlak Fuarı Yoğun İlgi Gördü

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat ve gayrimenkul sektörü, 2. CNR Emlak Zirvesi ve CNR Emlak Fuarı’nda bir araya geldi.

CNR Emlak Fuarı Yoğun İlgi Gördü
27.11.2017 - Pazartesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ’nin destekleriyle 23-26 Kasım tarihleri arasında NR Expo Yeşilköy’de düzenlenen CNR İstanbul Emlak Zirvesi ve Fuarı yoğun ilgi gördü. 4 gün süren zirvede konut yatırımcıları onlarca projeyi inceleme fırsatı buldu.

"PROJELERİMİZ DÜNYAYA ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR" 

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, CNR Emlak Zirvesi açılışı kapsamında yaptığı konuşmasında, "“Ülkemizin lokomotif sektörlerinden olan gayrimenkul sektörünün sorunları tartışıp, sektörün beklenti ve önerilerini almaya çalışacağız. 2000’li yıllarda gayrimenkul sektörüyle ilgili oldukça az fuar ve zirveler düzenleniyordu son zamanlarda bu sayı oldukça arttı. Son 15 yılda önemli gelişmeler yaşanan gayrimenkul sektöründe Dünya’da örnek teşkil edecek gayrimenkul projelerimiz bulunuyor bu da hükümetimizin inşaat sektörüne verdiği önemi gösteriyor. İnşaat sektörünün 2017 yılının ilk 6 aylık döneminde milli gelirdeki payı yüzde 8.6’dır. Gayrimenkul sektörünün başarılı olmasının, sektöre yatırımların artmasının sebepleri arasında ülkemizde milli gelirin yükselmesi birinci sırada yer alıyor. İkinci bir sebep ise şehirleşme alanında yaşanan gelişmelerdir" dedi.

"SATIŞTA REKOR KIRILACAK"

TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, “Dünya rekabet arenasında Türkiye olarak en başarılı olduğumuz sektör emlak ve gayrimenkul sektörüdür. Bilindiği gibi inşaat sektörü alt sektörleriyle birlikte 300 sektöre hizmet ediyor. 2017 yılının ilk yarısında inşaat sektörü yüzde 6.4 oranında büyüdü. Eylül ayı sonu itibariyle Türkiye’de toplam 1.030.448 konut satıldı. Geçmiş yıllara oranla bu rakam rekor kıracak gibi görünüyor. Son 10 yılda Türkiye malzeme ve mimari açısından son derece önemli yapılar ortaya çıkarmaya başladı" diye konuştu.

"SEKTÖRDE İVME HIZLANIYOR"

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün “Türkiye’de toplam inşaat sektörünün yarısını oluşturan konut sektöründe ivme hızlanmakta. Konut satışında yıllık bazda yüzde 10’luk bir artış oldu. Bu artışlarda tapu harcı ve KDV indirimlerinin etkisi oldu. Spot erime hızı düşmektedir. Gayrimenkul yatırımlarında alım tercihlerini, kredi riski, kur riski, finansman gibi birçok unsur etkiliyor. Talep ertelenmesinin önüne geçmek üzere kampanyaların devam etmesi önem arz ediyor. Kentsel dönüşümü bütünsel bazda düşünerek, kentsel alt yapı, yeşil alan gibi bölge halkının da ihtiyaçlarını karşılayarak hayata geçirmeliyiz” dedi.

Ev sahibi olmak isteyen ya da yatırım amaçlı konut almayı düşünen vatandaşların akın ettiği CNR İstanbul Emlak Zirvesi ve Fuarı sektörün öncü firmalarını ve birbirinden özel projeleri bir araya getirdi. CRM Medya'nın da etkin rol oynadığı fuarda sektörün önde gelen isimleriyle röportajlar yapıldı. Bu röportajları Youtube sayfamızdan izleyebilirsiniz. 

Fırsat Projeleri